RSS
47
728x90 ad area

Zamanlanmış Yazılar Özelliği Nasıl ve Neden Kullanılmalı?

WordPress zamanlanmış yazılar özelliği

WordPress’in yazı zamanlama özelliği nasıl kullanılır, hangi konularda fayda sağlar? Hepsi bu yazıda.

WordPress’in yazı zamanlama özelliği, yazmış olduğunuz bir yazıyı hemen değil ileri bir tarihte ve istediğiniz bir saatte yayınlanmasını sağlar. Blog yazınız, siz bilgisayar başında olmasanız da yayınlanır.

WordPress’te yazı zamanlama özelliği nasıl kullanılır?

Aslında yazı zamanlama özelliğinin kullanımı çok basit fakat daha önce gözünüze çarpmamış olabilir. Aşağıdaki videoda yazınızı nasıl ileri bir tarihe zamanlayacağınız basitçe anlatılıyor. Video İngilizce fakat yazıların nereden zamanlandığını görebilirsiniz.

WordPress’te yazı zamanlama özelliği hangi durumlarda kullanılır?

Geçtiğimiz haftalarda yine WPDestek’te WordPress’in zamanlanmış yazılar özelliğini kullanıyor musunuz? sorusuyla bir anket yayınladım. Bu ankete %66 oranla Evet, %26 oranında ise Hayır cevabı geldi. Bunun üzerine yine forumlarda WordPress kullanıcıları ile bu özelliği hangi amaçla kullandığımızı ve yazı zamanlama özelliğinin faydaları hakkında tartıştık.

Aşağıdaki yorumlar size bu özelliğin faydaları hakkında size fikir verebilir:
Chidu (Tarih Notları)

bazen kullanıyorum internetin ulaşmadıgı uzak topraklarda 3-4 gün kaldıgımda zamanlıyom kendi hallediyor.Az ama öz kullanılan bir özellik.

Batuhan

Her gün blogunuzu güncelliyorsanız, mutlaka güncelleyemediğiniz zamanlarda olacaktır. Böyle durumlarda günler önce yazdığım bir taslağı giremeyeceğim bir güne zamanlıyorum, böylece o gün de güncellemiş oluyorum.

Nonloser (Nonloser.com)

Belli bir süre internet erişimim olmayacağı (yada makale hazırlayıp yayınlayacak imkanım olmayacağı) zamanlarda kullanıyorum.

miktattt

… ayrıca birden fazla yazıyı aynı anda paylaşmaktansa zamanlayarak sabit aralıklarla paylaşılmasını sağlamak google açısından iyidir. takip ve indexleme aralığını arttırır diye biliyorum.

Atakan (webeyn.com)

Örneğin 1-2 hafta internete erişim yapamayacağımda makaleleri ayarlıyorum, bunları tarihe göre yayıyorum. Örneğin bugün bir yazı yayınlandıysa, yarın ve yarından sonraki gün yayınlanmayacak, ondan sonraki gün yayınlanacak.. Öyle öyle genişletiyorum ve internette olamayacağım gün/haftaya yayıyorum. Yayınlayacağım saat olarak ise genelde 11 ya da 12’yi tercih ediyorum (gündüz/öğlen). O saatlerde daha yoğun olabileceğini düşünüyorum.

Eğer siz de bu özelliği kullanıyor veya kullanmaya başladıysanız, bunu yorumlarınızda belirterek diğer WordPress kullanan bloggerlara fikir verebilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
teknolojionline
08 Şubat 2012, 12:13

Son derece iyi bir özellik. Aynı gün 2-3 post yayınlamaktansa günlere yaymak oldukça mantıklı

Cevapla
ch
04 Haziran 2012, 02:32

Değerli yazı için teşekkürler çok yararlı bir özellik.

Cevapla
Emir
14 Eylül 2012, 14:11

Site güncellemesinin periyodik olarak düzgün olması açısından bu özellik çok faydalı.

Cevapla
Cemil
18 Eylül 2013, 01:50

Paylaşımınız için teşekkürler. Keşke wordpress, yazının hangi tarihler arasında yayınlanacağı konusuna da standart şablonunda yer verse. Mesela, bir yazının başlangıç tarih ve saatinin yanı sıra, hangi tarih ve saatte yayınının sona ereceğini de ayarlayabilsek. Bildiğiniz böyle bir eklenti varsa yardımcı olabilir misiniz? Teşkkürler.

Cevapla
  Tufan Tunç
  21 Eylül 2013, 01:25

  Merhaba Cemil,
  buradaki eklenti tam da istediğin görevi yapıyor. Belirttiğin tarihte yazının silinmesini, taslağa alınmasını ya da kategorisinin değiştirilmesini sağlayabiliyorsun.

  İyi bloglamalar

  Cevapla
   Cemil
   22 Eylül 2013, 18:45

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu benim için çok faydalı oldu. Kolay gelsin.

   Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WPDestek yazarı olmak ister misiniz?

WordPress hakkında bildiklerinizi WPDestek'te paylaşarak WordPress kullanıcılarına yardım etmek ister […]

Kapat