RSS
47
728x90 ad area

WordPress’e gelişmiş arama özellikleri ekleyin

WordPress’e gelişmiş arama özellikleri ekleyin

Arama özelliği pek çok site için en önemli özelliklerden biri. Bloglarda da aranan konunun rahatça bulunması, başarılı bir blog için çok önemlidir. WordPress ile birlikte gelen arama özelliği aslında hiç de fena değil. Fakat siz yine de bu özelliği daha da iyi bir başka özellikle değiştirebilirsiniz.

Search Unleash eklentisi size MySQL’in Tam yazı arama özelliğini veya Lucene arama özelliğini kullanmanıza olanak sağlıyor. Bu gelişmiş arama özellikleriyle blogunuza daha hızlı ve daha ayrıntılı arama yetenekleri kazandırmanız mümkün.

Search Unleash eklentisini buradan indirip WordPress blogunuza kurabilirsiniz.

Eklenti Ayarları

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra ayar sayfasından indeskleme seçeneklerini ayarlamak gerekiyor. Burada seçebileceğiniz 3 seçenek var.

 1. Varsayılan WordPress Araması: WordPress’le birlikte gelen arama seçeneğidir. Pek çok blog için kullanışlı olmasına rağmen çok fazla ayrıntılı özellik sunmaz ve biraz da yavaştır.
 2. Tam Yazı Araması: WordPress MySQL veritabanını kullanmaktadır. Bu veritabanının tam yazı arama özelliği gerçekten çok hızlı sonuçlar vermektedir. Fakat blogunuzda çok fazla yazı bulunuyorsa (örneğin 10.000 kadar), aramalarınız yavaş olacaktır.
 3. Lucene: Lucene, Apache Vakfına ait açık kaynak kodlu bir yazılım. Kendine özgü arama ve  indeskleme algoritması var. Güzel sonuçlar veriyor.

Seçeneğinizi seçtikten sonra Re-Index butonu ile ilk indesklerinizi oluşturmalısınız. Bundan sonra yazacağınız konular için otomatik olarak oluşacaktır.

Eklenti standart WordPress veritabanı tablolarında değişiklik yapmamaktadır. Arama sonuçlarına dahil edilmesini istediğiniz yazıları seçmeniz mümkün ve eklentinin Türkçe desteği de var.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
fikri ateş
06 Aralık 2011, 00:37

öncelikle kolay gelsin benim şöyle bir sorum olacak arama sayfasına yazılan bir kelime arama sonucu listeler geliyor fakat çıkan sonuçlardaki metin başlıklarına tıklanmıyor bunun için çözüm varmıdır .
benim istediğim yukarıda belirttiğim gibi arama sonucu çıkan listedeki konu başlıklarına link gelsin onlar gelmiyor yardımınızı bekliyorum
kullandğım temanın arama kutusu var ama arama sonucu sayfası başlıklarda link yok yani liste halinde geliyor tıklayamıyorum temadan kaynaklanıyor temaya ek ilave kodmu eklemek lazım

Cevapla
  Tufan Tunç
  09 Aralık 2011, 00:34

  Merhaba Fikri,
  sorun temadan kaynaklanıyor olmalı. Tema dosyalarında search.php dosyasını bul, eğer yoksa archive.php dosyasını aç. Aşağıdaki kodu bul:

  <?php the_title();?>

  Bununla değiştir:

  <a href="<?php the_permalink();? rel="nofollow">"><?php the_title();?></a>
  Cevapla
fikri ateş
06 Aralık 2011, 12:41

ilk sorunumu hallettim
başka bir sorunum var benim yapamadığım her sayfada bileşen nasıl gösteriliyor yine aynı tema sağ taraftaki bileşen modül diyorum ben onlara sadece ana sayfada çıkıyor diğer sayfalarda sağ taraf boşluk kalıyor her sayfada bileşen nasıl gösterebilirim ( takvim – giriş – yorum bileşenleri kastım )
kullandığım tema
http://magazine3.com/gameup/demo/

Cevapla
  Tufan Tunç
  09 Aralık 2011, 00:39

  Bu tema hakkında bilgim yok, maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım.

  Cevapla
Doğan Akdeniz
17 Aralık 2011, 12:46

Sitede herhangi bir arama yapıp konuya gittiğimde konu üstünde bir tablo yapıyor onu nasıl kaldırabiliriz?

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Aralık 2011, 16:07

  Merhaba Doğan,
  Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadım. Eklenti ayarlarına göz attım ancak böyle bir şeye sebep olacak bir ayar göremedim. Sen yine de eklenti ayarlarına göz atıp kuşkulandığın seçenekleri kaldırmayı dene derim.

  Cevapla
Murat
09 Mart 2013, 12:07

bilgi için teşekkürler en kısa sürede deneyeceğim.

Cevapla
Murat
10 Mayıs 2013, 16:24

Hocam güzel anlatım teşekkürler. sitemde arama yaptığımda üst başlık olarak SEARCH RESULT yazısı geliyor onu nasıl kaldırabilirim.

Cevapla
  Tufan Tunç
  18 Mayıs 2013, 21:03

  Tema dosyalarında arama yapıp, bulduğun yerlerde değiştirmeni öneririm.
  Özellikle, header.php dosyasında geçiyor olması muhtemel.

  Cevapla
emin
20 Ağustos 2013, 13:09

merhaba benim sorum, site içi arama yaptığımda çıkan sayfada sadece başlık ve içerik görüyorum ancak resimler gözükmüyor bunu nasıl yapabilirim

Cevapla
  Tufan Tunç
  21 Ağustos 2013, 10:17

  Bunu eklenti ile değil, tema dosyalarında düzenleme yaparak yapmanız gerekiyor.
  search.php dosyasında düzenleme yapmalısınız.

  Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress kritik güvenlik güncellemesi

WordPress 3.0.4 sürümü yayınlandı. WordPress.org'da kritik bir güvenlik güncelleştirmesi içerdiği […]

Kapat