RSS
47
728x90 ad area

WordPress veritabanınızdaki gereksiz verileri temizleyin

WordPress veritabanınızdaki gereksiz verileri temizleyin


Uzun süredir WordPress blogunuzda yazı yazıyorsunuz ve eskiyen bazı yazılarınızı sildiniz. Bu durumda bu yazılarınıza eklediğiniz etiketler de boşta kalmış olacaktır.

Kullandığınız temada manşet bölümü olduğunu düşünün, her yazınızın manşet görseli için özel alan ekliyorsunuz. Temanızı değiştirdiğinizde bu özel alan verileri kullanılmayacak ve boşu boşuna veritabanınızda yer kaplayacaktır.

Verdiğim örneklerdeki gibi pek çok durumda WordPress veritabanınızda gereksiz veriler birikip duracak. Bu da veritabanınızın şişmesine neden olacaktır. Bu verileri temizlemek sandığınız kadar zor değil.

Kullanılmayan kategoriler, yazarsız konular, kullanılmayan görseller, yazı revizyonları ve daha bir çok gereksiz veriyi bulmak ve temizlemek uzun zamanınızı alabilir. Şanslısınız ki tüm bu işleri ve daha fazlasını sizin yerinize yapacak bir eklenti var.

Eklenti: WP Cleanfix

Eklentiyi indirip kurduktan sonra yönetim panelinizde Başlangıç kartının altında WP CleanFix adında yeni bir bağlantı çıkıyor. Artık WordPress sitenizin temizliğinden sorumlu bölüm burası.

Sayfadaki seçenekleri kullanarak tek tıkla WordPress veritabanınızı optimize edebilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Neco
14 Şubat 2011, 22:21

Merhaba ben WP Cleanfix eklentisi kurdum.Ama benim bir çok henüz yazı eklenmemiş kategorilerimi sildi.Sitemin yedeklerini ve temasını kurdum,sorun düzelmedi.Silinmiş kategoriler normalde anasayda gözüküyor.ama panelde kategorileri görmüyorum.Yardımcı olurmusunuz??

Cevapla
  Tufan Tunç
  14 Şubat 2011, 23:57

  Veritabanı yedeğini geri yüklediğinde kategoriler gelmeliydi, fakat eğer gelmediyse yanlış yedeği yüklemiş olmanız muhtemel görünüyor. Belki yedek, siz kategorileri sildikten sonra alınmıştır. Ayrıca site anasayfasında kategoriler ekli görünüyorsa ya bilgiler cache’ten alınmıştır ya da temanızın header.php dosyasında kategoriler veritabanından çekilmek yerine elle HTML kodları olarak eklenmiştir. Benim önerim, eğer iki durumda da kategoriler geri gelmiyorsa aynı kategorileri tekrar elle eklemeniz. Cleanfix eklentisinin hiç kullanmadığınız kategorileri silmenizi önereceğini unutmayın. Eklenti sayfasında bu öneriyi görmezden gelebilirsiniz.

  Cevapla
   Neco
   15 Şubat 2011, 00:04

   Olayı çözdüm.Eklentinin sildiği kategorileri yeniden ekledim.Sorun çözüldü.Yinede tşk ederim..

   Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
SeoHocasi v2 WordPress Teması

SeoHocası v2 teması, site içi seo özellikleriyle öne çıkan bir […]

Kapat