RSS
47
728x90 ad area

WordPress – Tumblr Karşılaştırması

WordPress - Tumblr Karşılaştırma

Hangi blog platformu size göre? Öğrenmenin en iyi yolu iki platformu da tanımak.

Tumblr’ın Avantajları

 • Sosyal ağ yönleri – Tumlbr sosyal medya siteleri ile çok kolay bağlantı kurabilmektedir
 • basitlik – Tumblr kullanarak arkaplanda olan bitenleri, işin teknik kısmını hiç düşünmeden çok kolay bir şekilde bloglamaya odaklanabilirsiniz.
 • Cep telefonu ile kolayca yönetilebilir – iPhone için Tumblr uygulaması WordPress’inkinden kat kat daha iyidir. (Blackberry için de geçerli.)
 • Kendi alan adınızı kullanabilirsiniz – Tumblr blogunuzu host edecektir… tabi WordPress kurulumunda olduğu gibi, daha sonra içeriğinizi istediğiniz bir yere taşımanız pek de mümkün olmayacaktır.

WordPress’ın Avantajları

 • Kendi barındırmanıza izin verir – Bu çok önemli. Ücretlidir, fakat içeriğinizin üzerinde tam kontrol sağlamanız anlamına gelir.
 • Bir çok eklenti ve özelleştirme ile geniş bir topluluk – Ücretsiz ve ücretli pek çok WordPress tema ve eklentisi harikadır. Bu konuda çok işlevseldir.
 • SEO konusunda mükemmeldir – Çünkü WordPress size çok fazla kontrol sunar, URL yapısı, meta etiketler, pingleme, iç link ve tema yapısına kadar blogunuzun her yönünde ciddi geliştirmeler yapabilirsiniz.

Neden Tumblr Kullanmalısınız

 • Barındırma servisine (hosting) para ödememek ve bir yığın ayarla uğraşmamak için.
 • Bloglamak istiyorsunuz, ve fakat bu işin teknik kısmı ilginizi çekmiyorsa

Neden WordPress Kullanmalısınız

WPDestek olarak WordPress hayranı olduğumuz apaçık ortada. Bir WordPress bloguyuz ve WordPress hakkında makaleler, paylaşımlar yapıyor. Tabi bu bizim daha iyi olduğunu düşündüğümüz bir başka platformu önermeyeceğimiz anlamına gelmiyor. WordPress profesyonel blogcular ve bloglamayı bir iş olarak görenler için giderek daha iyi bir blog platformu oluyor. Size tüm kontrolü veriyor ve içeriğiniz tamamen size ait. Tumblr ise basitlik arayanlar için daha iyidir. Başlangıç seviyesi ve teknolojiye bizim kadar düşkün olmayanlar için harika bir platformdur.

Yazının büyük bir kısmı Pingable’daki Tumblr vs WordPress makalesinden uyarlanmıştır.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Tarih
28 Ocak 2012, 10:25

Dezavantajlarını da yazman gerekli.Mesela tumblr’ın.

Cevapla
  Tufan Tunç
  29 Ocak 2012, 19:35

  Dezavantajlar kullananların beklentisine göre değişir. Yanıltıcı olmaması için karşılaştırmalarda dezavantaj yazılması bence daha iyi. Ayrıca bir platformda olan özellik bir diğerinde yoksa, bu eksiklik bir dezavantaj kabul edilebilir. Dezavantajları bu yönden de çıkarabiliriz. Yorumun için teşekkürler.

  Cevapla
ahmet
08 Şubat 2012, 02:38

mrb arkadaşlar wordpress yeni kullanıcısıyım wordpress hesabı satın aldım daha sonra adresim.wordpress.com olan adresmı doaın alıp adresim.com yaptım sımdı ben bu domaın alan adımı değiştirmek istiyorum cok arastırdım ama hiç sonuç bulamadım

Cevapla
  baris
  06 Haziran 2012, 01:01

  Anladığım kadarıyla alan adınızı değiştirmek istiyorsunuz.Bu pek mümkün değil.. yeni bir alan adı almalısınız. Sorularınız için WPDestek Forum‘ u kullanabilirsiniz.

  Cevapla
Symeris
19 Şubat 2012, 17:25

Dezavantajlar kişiye göre değişken olabilir tabi. Tumblr basit arayüzü ile oldukça kullanışlı fakat yorum opsiyonu bakımından biraz zayıf, yoruma geri cevap vermek vesaire konusunda misal. O yüzden ben bunu dezavantaj olarak görüyorum.

Cevapla
hasan
03 Mart 2012, 13:44

Tumblr iyi hoş fakat en büyük dezavantajı, google ile uyumlu çalışmaması. Özel metalar ile, google’da indexinin çok çok yavaş artmasıdır. Misal wp ile iki günde alabileceğiniz index sayısı, Tumblr’da 1 yılınıza mal olabiliyor. Bu da, Tumblr bünyesinde yayınlanmakta olan onca bloğun, fazla hit almamasını sağlayarak, sistem kaynaklarından tasarruf etmelerini sağlıyor. İnanmayanlar, Tumblr kullanarak bunu gözleri ile görebilir. İstediğiniz kadar özgün içerik yazın, google bunu önemsemez. Siz hiç herhangi bir aramanızda, Tumblr linki ile karşılaşıyor musunuz? Bu sayı yok denecek kadar azdır. Ama Tumblr kendi içinde diğer blogcular ile etkileşimi kuvvetli bir yerdir. Wp ile hiç bir şekilde kıyaslanamaz kanımca. Wp bir numaradır.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İso Mini Blog WordPress Teması

Sade ve ayrıntılara girmeden yanlızca blog yazmak isteyenler için güzel […]

Kapat