RSS
47
728x90 ad area

WordPress temaları ve kullanım lisansları

WordPress Temalarının Kullanım Lisansları

WordPress temalarının kullanım lisansları ne anlama geliyor? Hangi temaları kullanmak yasal, hangi temalar yasal değil? Tüm bu soruların cevabı için bu yazıya mutlaka gözatın.

Geçtiğimiz günlere iletişim sayfası aracılığıyla bana ulaşan bir arkadaşımızın sorusu üzerine bu yazıyı yazma gereği duydum.

WordPress kullanıcıları, kendi bloglarını diğerlerinden farklı göstermek için, ziyaretçilerine kullanışlı ve şık bir site sunabilmek için her zaman kaliteli ve iyi tasarımlı WordPress teması arayışı içindedir. Fakat kullandığınız temalar bazen sizi yasal yükümlülüklerle karşı karşıya bırakabilir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için kullandığınız temaların lisanslarını öğrenmelisiniz. Aşağıda, WordPress temaları için en çok kullanılan lisanslar ve anlamları mevcut.

WordPress Temaları için En Sık Kullanılan Lisanslar

Genel Kamu Lisansı (GPL – GNU)

Bu lisans genel olarak özgür yazılımlar (açık kaynak) için kullanılıyor. Bu lisans kapsamında aşağıdaki özgürlüklere sahip olursunuz:

 1. WordPress temasını sınırsız kullanma özgürlüğü
 2. Tema kodlarını inceleme ve isteğine göre değiştirme özgürlüğü
 3. Temayı dağıtma özgürlüğü
 4. Temanın düzenlenmiş halini dağıtma özgürlüğü

Örneğin, bu lisans kapsamında çeşitli temaların kodlarını inceleyip düzenlemeler yapıyoruz. Daha sonra İngilizce olan Türkçe olarak tercüme edip, WordPress Temaları kategorisinde yeniden dağıtıyoruz.

WordPress.org Tema Dizini‘ndeki temalar genelde bu lisansa sahiptir. Eğer emin olamazsanız, aşağıdaki görselde belirttiğim ‘Theme Homepage’ bağlantısı ile temanın yapımcı sayfasına ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz.

 

wordpress tema yapımcı sayfası

Creative Commons Lisansları

Creative Commons lisansları, yazılım, makale gibi internet ortamında oluşturulan içeriğe ait kullanım sınırlarını belirtmek amacıyla hazırlanan güncel lisanslardan biridir.

CC lisansları GNU lisansı gibi tek bir lisans değil, bir lisans grubudur. Bu lisans ile esere ait bazı hakların saklanması mümkündür.

Bunların en önemlisi, NonCommercial lisansıdır. Bu lisans, ürünü kişisel olarak kullanabileceğiniz fakat ticari amaçla kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Creative Commons lisansları ile ilgili ayrıntılı bilgi ve lisansların anlamını PCLabs.com sitesindeki Creative Commons başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz.

Ücretli Temalar için Kullanılan Lisanslar

Themeforest, WooThemes gibi ücretli profesyonel WordPress temaları satan siteler veya kişiler temalarını genel olarak aşağıdaki 3 lisans türünde dağıtır:

 1. Normal Lisans (Regular Licence)
 2. Genel Lisans (Extended License)
 3. Kişisel Lisans (Personal License)

Normal Lisans (Regular Licence)

Bu lisans türü ile edindiğiniz WordPress temalarını yanlızca bir sitede kullanabilirsiniz. Bu temaları dağıtamazsınız veya tekrar satamazsınız.

Genel Lisans (Extended License)

Bu lisans ile edindiğiniz WordPress temalarını birden fazla defa kullanmanız mümkün. Ayrıca bu temaları oluşturacağınız bir sonraki tema için kullanmanız mümkün

Genel lisans koşulları siteye göre değişim gösterdiğinden, satın aldığınız temaya ait Genel lisans kapsamını mutlaka okuyun.

Kişisel Lisans (Personal License)

Kişisel lisans ile aldığınız temaları, kendi çalışmalarınız için birden fazla defa kullanmanıza izin verilir. Yine oluşturacağınız bir sonraki çalışmada bu temadan faydalanabilirsiniz.

Bir WordPress Temasının Lisansını İhlal Ettiğinizde Neler Olur?

WordPress temaları satan büyük siteler, bu işi firma olarak yaptıklarından dolayı temalarının yasadışı yollarla kullanıldığını veya dağıtıldığını öğrendiklerinde bu durumu öncelikle size bildirir veya hosting firmanıza bildirirler. Eğer size bildirir ve temayı kullanmaktan vazgeçerseniz veya dağıtımını durdurursanız yasal yollara başvurmayabilirler. Hosting firmanıza bildirirlerse siteniz kapatılır ve çoğu zaman hosting firması yedeklerinizi vermeyi reddeder.

Eğer hak sahibi, yasal yollara başvurursa bu durumda kullandığınız temanın lisans bedelini ödemek zorunda kalırsınız. Bu durumda lisans bedeli kullanım sürenize göre yeniden hesaplanır ve temanın asıl bedelinden kat kat fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ücretli WordPress Temaları Neden Yasadışı Yollarla Dağıtılıyor?

Bu durum son zamanlarda çok arttı. Ben, forumlarda ve bloglarda böyle bir durum gördüğümde site sahibine veya moderatörlere bu durumu iletiyorum. Büyük forumlarda bu tarz yasadışı temaların dağıtıldığı sayfalar kaldırılıyor.

Bu temalar çok ilgi çektiğinden, dağıtanlar içlerine zararlı kodlar yerleştirip şifreliyor. Daha sonra bu temaları kullanan siteleri ya hack’liyor ya da bu sitelerden bilgi çalıyor.

Hem yasal sebepler hem de güvenliğiniz için yasadışı WordPress temalarını kullanmayın.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Ridvan
13 Ekim 2011, 11:58

Merhaba bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim ben worpres yeni başlayan biri olarak tema aramaktan sıkıldım artık bazı forumlarda da okuduğum kadarıyla temaların çoğunda shell kodları ekleniyormuş kişi temayı sitesine yükledikten bir süre sonra hackleniyormuş.
güvenle tema indireceğimiz siteler önerebilirmisiniz.

Cevapla
  Tufan Tunç
  13 Ekim 2011, 22:27

  Merhaba Rıdvan,
  açıkcası paylaştığı temalara kefil olabileceğim çok fazla kişi yok, fakat wpdestek temalar bölümünde Türkçe çevirisi yapılan temaları paylaşmak için elimden geleni yapıyorum. Bu bölümü takip edebilirsin.
  Rıza Selçuk Saydam’ın paylaştığı temaları ve Ömer Burak Özdemir’in paylaştığı temaları takip edebilirsin. Bunun dışında pek fazla güvenilir Türkçe tema kaynağı olduğunu söyleyemem.

  Eğer çevirisini kendin yapabilirsen, WordPress Tema dizinindeki temaları kullanabilirsin.
  İyi bloglamalar.

  Cevapla
erkan
11 Nisan 2012, 04:52

yabancı temaları editleyerek içinde bu zararlı kodları silmek imkan var mıdır? satın almak şart mı? wrz sitelerde paso premium tema dağıtıyorlar, ama hacklendim diye ağlayanını pek göremedim!

Cevapla
  Tufan Tunç
  02 Mayıs 2012, 09:29

  Tabiki zararlı kodları silmek mümkün.Ama PHP veya WordPress tema yapısını bilmeyen WordPress bloggerların sileceği türden kodlar değil, çünkü şifreleniyor.

  Cevapla
ismail
30 Nisan 2013, 23:06

Merhaba ben Themeforestin ücretli bir temasıı buldum ve kurdum sorunsuz çalışıyor fakat tema lisanslı olunca ne olur lisansını almam ne derece gerekli almadan kullanırsam sorun olurmu

Cevapla
  Tufan Tunç
  18 Mayıs 2013, 21:13

  Merhaba İsmail,
  yazının son 2 paragrafında karşılaşabileceğin sorunlardan bahsetmiştik. Oradan öğrenebilirsin.

  Cevapla
aykut
28 Mayıs 2013, 15:01

merhaba, ben aslında theme forestten ücretli bir tema alacağım normal lisansta özelliklerini okuduğumda ticari amaçla kazanç sağlamak için kullanamazsın bu temayı diyor. nasıl kontrol ediyorlar bunu yani temayı alırken domain adını falan mı yazıyoruz

Cevapla
  Tufan Tunç
  30 Mayıs 2013, 09:59

  Merhaba Aykut,
  burada ‘ticari amaçla kazanç sağlamak’ kelimesindeki kasıt, temayı satın aldıktan sonra başka yerlerde satamayacağın anlamındadır.
  Fakat temayı kullandığın blogunda reklamlardan vb. yöntemle para kazanman çok doğal, lisans buna karışmıyor.

  Bunun kontrolünü de Google’dan yaptıkları aramalarla ya da temaya ekledikleri lisans kodları ile yapıyorlar.

  Cevapla
omrfrk
18 Haziran 2013, 03:00

Merhabalar

Themeforest üzerinde satış yapan birisiyim fakat ingilizcem bad olduğu ( 🙂 ) için lisans meselesini anlamakta zorluk çekiyorum.

Anlamak istediğim şudur : Örneğin bir plugin Extended lisans aldığımızda bu plugini satmak için oluşturduğumuz şablonumuza dahil edebilir miyiz ?

Bunun için her şablon ayrı ayrı extended lisans almak zorunda mıyız yoksa bir defa extended lisans almamız yeterli mi ?

Umarım bu konuda bilginiz vardır 🙂 Bende Envato ile ilgili sorularınız varsa buradan yazdıgınızda cevaplamaya çalışırım. Hatta beraber çalışmak isteyen arkadaşlar olursa lütfen bildirsinler …

Teşekkürler

Cevapla
  Tufan Tunç
  01 Eylül 2013, 18:41

  Merhaba,
  bu konuda themeforest lisans sayfasını inceledim.

  Bu durum şu şekilde belirtilmiş:
  Extended lisans ile eklentiyi temanıza dahil edebilirsiniz.

  Fakat bir sonraki temanızda aynı eklenti için tekrar Extended lisans almanız gerekiyor.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

  İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
Riza
04 Eylül 2013, 03:55

Merhaba Buradaki Tema Ücretlimidir yoksa ücretsizmidir.
http://themes.themesector.com/?theme=boulevard

Vp de Tema sectigimde Tema aciklamasında Şu yazı yazıyor

( Get Best Premium Wp Themes For Free MafiaShare.net )

Birz aydınlatirmisiniz..

Cevapla
  Tufan Tunç
  05 Eylül 2013, 11:57

  Merhaba Rıza,
  vermiş olduğun bağlantıdaki tema ücretlir, fiyatı 45$.
  Temanın satışı buradaki sitede yapılıyor.

  Cevapla
omrfrk
04 Eylül 2013, 11:24

Teşekkürler birkaç ay önce sorunun cevabını bulmuştum 🙂 Denedim oldu

İyi Çalışmalar

Cevapla
ermang
09 Şubat 2014, 04:59

Merhaba Tufan themeforestten tema almak istiyorum Yukarida okudum simdi benim bir müsterim bir site istiyor themeforestten aldigim temayi ona kurup satisini yapamiyormuyum? Sonucta adam hic birseyden anlamiyor bana site yap diyor bende buna para verip aliyorum duzenlemelerini yapiyorum azda olsa emek harciyorum ve dogal olarak musteriden para almak istiyorum bu yasal degilmi?

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Mart 2015, 20:15

  Evet, bu mümkün.

  Cevapla
Murat
14 Eylül 2014, 07:26

Merhaba,

Örneğin “Regular Lisans”a sahip 10 tane tema veya eklenti aldım. Bunları satamaz mıyız ?

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Mart 2015, 19:59

  Hayır, regular lisanslar sadece kullanım amaçlı veriliyor. Satılması yasal olmaz.

  Cevapla
Mustafa yavuz
25 Kasım 2016, 22:00

ben regular olarak bir lisans alsam ve kendi hostuma ve domainime kursam. geliştirmesini yaptıktan sonra bunu başka bir domaine aktarabilir miyim ? kendi sitemden silerek.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
iTheme2 Türkçe WordPress Teması

iTheme2 WordPress Teması, ister kişisel bloglarınızda isterseniz haber, gündem konulu […]

Kapat