RSS
47
728x90 ad area

WordPress SMF Köprüsü Eklentisi 1.0

WordPress SMF Köprüsü Eklentisi 1.0

Eklenti Adı : WordPress SMF Köprüsü Eklentisi 1.0
İşlevi : WordPress ile SMF forumu arasında köprü kurar.
Kaynak : http://www.dmry.net

WP&SMF Nedir?

WP&SMF, WordPress ile SMF‘e (Simple Machines Forum) arasında köprü görevi gören bir eklentidir. WordPress eklentisi olduğu için herşey WordPress üzerinden gerçekleşir ve birbirlerinden tamamen ayrı çalışırlar. Eklentiyi kurabilmeniz için SMF üzerine herhangi bir yama yapmanız gerekmez. Eklenti WordPress 2.0.2/2.0.3/2.0.4 ile SMF 1.1 RC2 sürümleri ile test edilmiş ve bir uyumsuzluğa rastlanmamıştır.

Özellikleri

Nasıl Kurulur?

Öncelikle eklenti dosyasını [url=http://www.dmry.net/wp-dosyalar/yuklenen/WP_SMF.rar]buradan[/url] indirin. Sıkıştırılmış klasörden çıkan “WP_SMF” klasörünü WordPress eklenti dizini (wp-content/plugins) altına yükleyin. WordPress yönetici panelinden eklenti yönetimine gelin ve “WP & SMF” isimli eklentiyi aktif edin.
Eklentiyi aktif ettikten sonra SMF Settings.php dosyasının yerinin tanımlamanızla ilgili bir uyarı gelecektir. O uyarıdaki bağlantıya tıklayarak yada eklenti yönetimi altındaki “WP&SMF Ayarları” bağlantısına tıklayarak devam edin. Karşınıza gelen “SMF Dizini” dizini kutusuna SMF Forumun yüklü olduğu dizinin tam adresini girin. Kutu içerisinde standart olarak gelen internetteki yayına açık olan FTP dizininizdir.
Örnek olarak Plesk kullanıcılarında bu adres, “/var/www/vhosts//httpdocs” olarak gelir. FTP yazılımınız ile bunu kontrol edebilir ve “httpdocs” dan sonraki dizinleri taki SMF’nin yüklü olduğu dizine erişinceye kadar tanımlayabilirsiniz. Sonrasında “Ayarları Kaydet” diyerek dizinin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer doğru tanımladıysanız Settings.php dosyası o dizin altında olacağından bir problem yaşamazsınız.
Eğer problemsiz şekilde dizin tanımlamayı başardıysanız kurulum bitti! İşte sadece bu kadar. Bundan sonraki tüm işlerim eklenti kendi yapacaktır.

Eklenti neleri yapamaz?

Başta dediğimiz gibi eklenti SMF ‘den bağımsız olarak çalışır. Bu nedenle bazı değişiklikler size kalıyor. SMF forum üzerinden şifre değiştirmeyi ve şifre unuttum bağlantılarını kaldırabilirsiniz. Çünkü kullanıcı SMF profilinden şifresini değiştirse bunu eklenti görmeyecektir ve WordPress ile SMF şifresi farklı olacaktır. Sonrasında WordPress üzerinden oturum açsa da SMF ‘de otomatik oturum açılmayacaktır. Eğer WP ile SMF farklı şifre kodlama yöntemleri seçmiş olmasaydı bunu da eklenti kendi görebilecekti. Fakat WP md5, SMF ise sha1 kullanıyor şifreleri kodlamada. Kullanıcı SMF üzerinden oturumunu kapatsa da WordPress oturumu kapanmaz. Yani SMF üzerindeki bu bağlantıyı da kaldırabilir yada WordPress oturum kapatma bağlantısına yönlendirebilirsiniz. SMF forumu üstünden yapılan kullanıcı kayıtlarında da eklenti bu kullanıcıları WordPress’e aktaramaz. Yani kullanıcı kaydını kapatabilirsiniz. Şuan hatırladıklarım bu kadar. Yani kısacası SMF üzerinden yapılan değişiklikler WordPress’de gerçekleşmez.

Fonksiyonlar Nasıl Kullanılır?

Uzun süreli wordpress kullanıcıları fonksiyonları kullanmada zorluk çekmeyeceklerdir. Ama ben yinede fonksiyonları kısaca açıklayayım.

[php][/php]

Smf forumda en son mesaj yazılan başlıkları bu fonksiyon ile WordPress üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

[php] [/php]

Smf forumda en son açılan başlıkları bu fonksiyon ile WordPress üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

[php] [/php]

Smf foruma kayıt olan en son üyeleri bu fonksiyon ile WordPress üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

[php] [/php]

Toplam Üye Sayısı, Toplam Mesaj Sayısı, Toplam Konu Sayısı, Toplam Kategori, Toplam Bölüm sayısı gibi forum istatistikleri WordPress üzerinde gösterilebilir.

Test Adresleri

WordPress: http://test.dmry.net/wordpress
SMF: http://test.dmry.net/smf

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
scatro
16 Şubat 2007, 00:14

arkadaşlar bu settings.php o dosyanın içinde yok nerde bu yardımcı olursanız cok sevinceğim

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Anket Eklentisi (Democracy)

Eklenti Adı : Democracy (Anket Eklentisi) İşlevi : Sitenize anket […]

Kapat