RSS
47
728x90 ad area

WordPress sitenizi Microsoft SkyDrive ile hızlandırın

Microsoft SkyDrive servisini hem online depolama hem de CDN servisi gibi kullanabilirsiniz.

Dropbox, Google Drive ve Microsoft SkyDrive gibi online dosya depolama hizmetleri, ortalama bir webmaster’ın içeriğini yönetebileceği şekilde değişiklikler yapmaya başladı. Bu sistemde kişiler kendi sitelerindeki görsel, video gibi dosya içeriklerini online dosya depolama sitelerinde veya CDN (Content Delivery Network) hizmetlerinde depoluyor. Böylece:

  1. Dosyaların farklı bir alanda saklanması sitenin yüklenme hızını arttırıyor.
  2. Band genişliği ve host alanından tasarruf etmeniz de websitenizin masraflarını düşürüyor.

Hangisini Kullanmalısınız?

Online depolama çözümlerinde en çok önerilenlerden birisi Dropbox. Neden? Çünkü WordPress tabanlı sitenize eklenti ile kolayca entegre edebilir ve böylece pek çok özelliğinden faydalanabilirsiniz.

SkyDrive’ın farkı ne?

Google Drive 5GB’a kadar ücretsiz alan veriyor. Dropbox’a üye davet ettikçe 2GB olarak verilen alanınızı 5GB’a kadar çıkarabiliyorsunuz. Microsoft SkyDrive servisinde ise 25GB’a kadar ücretsiz alan kullanmanız mümkün.

SkyDrive’ın bazı özellikleri:

  1. Office dökümanlarını internet tarayıcınızdan düzenleyebilirsiniz.
  2. SkyDrive klasöründeki dosyalarla bulut sunucudaki dosyaları otomatik eşler.

Bu özellikler güzel, peki WordPress için ne özellik sunuyor?

SkyDrive WordPress’le kolayca entegre edilebilir, bunun için buradaki eklentiyi kullanabilirsiniz. Sonrasında SkyDrive hesabınızdaki bir dosyayı WordPress sitenizden paylaşmak çok kolay. Basitçe, ziyaretçileriniz SkyDrive hesabınızdan linkleyip indirilmesine izin verdiğiniz bütün dosyaları indirebilir. Üstelik bu dosyaları zip arşivi ile sıkıştırmanıza da gerek yok. Kod dosyalarınızı olduğu gibi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, görsellerinizi SkyDrive hesabınıza yükleyerek SkyDrive’ı bir CDN servisi gibi de kullanabilirsiniz. Sadece dosyalarınız yükleyin ve sağ tıklayıp izinlerden embed ekranını açın. “Create embed kod” yazısına tıklayın. Burada size verilen kodu kopyalayın ve yazınızda veya sitenizde göstermek istediğiniz yere yapıştırın. (Kodları yazınıza eklerken WordPress editöründeki HTML bölümünden eklemeyi unutmayın.)

Microsoft SkyDrive’ın tanıtım videosu buradan izleyebilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
UfukArt
06 Temmuz 2012, 09:26

CDN konusu önemli. makale için teşekkürler…

Cevapla
Serkan
15 Temmuz 2012, 15:36

CDN hizmetlerini depoluyo oluşu güzel, bilgilendirme iin teşekkürler.

Cevapla
Eser
15 Aralık 2012, 01:09

Hocam çok germiyor. Güzel ama güven vermiyor.Bir ara google falan da alan veriyordu sonra kapattı o hizmeti. Yükledilerimiz çöpe gitti. Box.com’da fena değil. En azından 3 senedir birşey sildiklerine şahit olmadım. .

Cevapla
berkay
11 Ocak 2013, 13:34

dropbox alanı arttıkça artıyor. benim şu an 60GB garantili arada gelen ekstralarla oynuyor düşüyor çıkıyor. dropbox sistemi iyi olabilir. skydrive daha problemsiz aslında ama alan kısıtlı.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress Full Film Arşivi Teması

Ücretsiz olarak sunulan  WordPress film teması

Kapat