RSS
47
728x90 ad area

WordPress İçin SEO Araçları

WordPress İçin SEO Araçları

SEO yani Search Engine Optimization en basitinden arama motorlarında sitenizin daha fazla indekslenmesi ve daha üst sıralara çıkabilmesi için yapabilecekleriniz anlamına gelir. Bu yazımda amacım sitenizin(wordpress altyapılı tabiki) kullanıcı sayısını artırmak ve arama motorlarında bolca yer alabilmek için kullanabileceğiniz eklentilerden bahsetmek.


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu SEO işlerinin piskopatı arkadaşlar kadar bilmiyorum bu konuları. Onlar ki 1 ayda 4000 tekil ziyaretçilere ulaştırabiliyorlar istedikleri siteyi 😀

Site Haritası Eklentisi
Bu eklenti ile sitenizin bir haritasını oluşturabiliyorsunuz. Harita oluşturmak önemlidir, böylece arama motorları tüm sayfaları taramak yerine tek sayfada tüm linklere ulaşır. Maksat arama motorlarının işini kolaylaştırmak 😉 Wpdestek forumundaki bu adreste eklentiyi indirebileceğiniz link ve kurulumu bulunuyor.

Meta-SE Eklentisi
Arama motorlarının sitemizi indekslerken özellikle sitemizin başlık (head) kısmında bulunan kelime ve tanımları(keyword ve description) kullandığını biliyoruz. Şimdi düşünün eğer sabit bir şekilde biz eklersek bu kelimeleri hep aynı kelimeleri bulur arama motorları fakat eğer her yazı okunmak için tıklandığında bu kelimeleri yazının içeriğinden alınması her yazımızın ayrıca indekslenmesi ve sitenin arama motorunda daha fazla yer almasını sağlar. Meta-SE eklentisi de tam bu söylediğimi yapıyor yani tanımı ve kelimeleri sitenizdeki yazılardan alıyor. Doğal olarak her yazı için değişiyor. Statik bir yapı yerine dinamik bir yapı kazanıyor. Eklentinin anasayfasından indirme adresini ve gerekli diğer bilgileri bulabilirsiniz.

A-Z İndex Eklentisi
Bu eklenti kısaca alfabeye göre arşiv eklentisidir. Yine arama motorlarını kolaylaştıran bir yöntemdir. Eklentinin yapımcısının adresinde hem örneğini(sitenin en altında) hem de gerekli bilgilerini bulabilirsiniz.

Google Analytics
Aslında bu eklenti ne kadar etkili olur SEO için bilemem ama sitenizin istatiklerini google üzerinden görmenizi sağlar. Hiç yoktan google bu yöntemle sitenizi farkedebilir ve indeksleyebilir. İlgili adresinden gmail hesabınız ile işlem yapabilir, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu WordPress eklentisi değildir yani her çeşit sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitenizi Google’a eklemeyi unutmayın
Buradaki adresten sitenizi google’a kaydetmeyi unutmayın. Aslında siz kadetmesenizde örümcekler ve botlar sizi bulabilir ama temel mantığımıza dönüp google amcayı yormayalım, kendi elimizle sunalım sitemizi.

Robots.txt (tşk. MyDoom)
Google bot’un sitenizi gezerken sitemap olmasına rağmen ulaşamadığı yerLer vardır. Bunda da çözüm noktası “robots.txt” oLuşturmak. www.robotstxt.org adresinden bilgileri alabilirsiniz. Kısaca robots.txt dosyanızda sitenizin klasor isimlerini yazacağınız dosyadır. Bunu da örneğin ;

User-agent: *
Disallow: /klasorunuz/

şekLinde yazabiLirsiniz..

Bu konuda bildiğiniz ve benim bahsetmediğim eklentileri yorumlarınızda bildirirseniz bu makaleyi daha da zenginleştirebiliriz.

Kaynak: Yakuter‘daki bu başlık.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Serhat
21 Ocak 2007, 22:13

A-Z İndex Eklentisinin kodlaması hatalı” ile başlayıp ” ile kapanan kodlar var
birde şu Disallow olayını biraz açıklamak gerek Disallow: /klasörünüz/ dediğimizde bota bu klasörü indexleme şeklinde bi komut variyoruz tam aksi şekli Allow: /klasörünüz/ olmalıdır ama disakllow özelliği indexlenmesini sitemediğiniz alanlar için etkili bir yöntem

Cevapla
murat
28 Ocak 2007, 19:49

Merhaba,

Meta-SE de keywords çıkıyor fakat description çıkmıyor, nedeni nedir?

Tşk.

Cevapla
yakuter
28 Ocak 2007, 20:22

bunun sebebi sanırım iki eklentinin birlikte çalışmıyor olması. Sanırım yapımcısının böyle bir yazısını okumuştum. Dediğim gibi söylüyordu.

Cevapla
murat
29 Ocak 2007, 23:13

Hangi iki eklenti.?

Cevapla
Anonim
03 Şubat 2007, 03:46

User-agent: *
Disallow: /klasorunuz/

yazarsanız robotlar o klasörü indekslemez.

Cevapla
Anonim
03 Şubat 2007, 03:49

bir de site haritası eklentisi linki smf ile birlikte gitmiş. 🙂

Cevapla
CENQ
06 Şubat 2007, 01:11

🙂 hocam
User-agent: *
Disallow: /klasorunuz/

bunu yazarsanız sadece google değil tüm botlar için /klasorunuz/ u index’letmemiş olursunuz.. neyse..

Cevapla
gokhan
05 Mart 2007, 21:39

tskelr arkadasim bilgiler icin
a z arsivi bende olusturamadim ya

Cevapla
Mustafa
22 Ağustos 2014, 22:03

Web sitemde SEO ultimate eklentisi kurulu fakat bir haftadır blog sayfama girmeye çalıştığımda sayfa çok geç açılıyor 8 10sn kadar. SEO ultimate eklentisini devre dışı bıraktığımda sorun ortadan kalkıyor sizce nerede hata yapmış olabilirim.

Cevapla
    Tufan Tunç
    17 Mart 2015, 20:05

    Bazı seo eklentilerinin geliştirilmesi durduruldu. Sizin eklentinizi denememiştim ancak bir sorun olduğu kesin. Alternatif bir seo eklentis kullanmanızı ya da cache eklentisi kullanmanızı tavsiye ederim.

    Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Wpdestek Forumu Yakında Değişecek!

Wpdestek Forumunu yakında smf'ten bbpress'e dönüştüreceğiz. Malesef bu dönüşüm esnasında […]

Kapat