RSS
47
728x90 ad area

WordPress.com bloglarınızı kolayca yönlendirebilirsiniz

WordPress.com bloglarınızı kolayca yönlendirebilirsiniz

WordPress geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi bir duyuru ile WordPress blogların taşınmasında yeni bir kolaylığı duyurdu. Bu sayede WordPress.com’da yer alan bloglarınızı kendi alan adınıza taşıdığınızda WordPress.com’daki blogunuzu da buraya yönlendirebileceksiniz.

Yapılan 301 yönlendirmesi sayesinde blogunuzu taşıdıktan sonra WordPress.com’daki eski blogunuza Google gibi bir arama motorundan veya sık kullanılanlarından ulaşan ziyaretçiler yeni alan adınıza yönlendirilecekler. Bu sayede ziyaretçi kaybınız olmayacağı gibi arama motoru optimizasyonu açısından da size bir sıkıntı yaratmayacak.

Bu özellik Offsite Redirect adıyla  yönetici panelinizdeki Upgrades bölümünde bulunuyor. Burada yönlendirilecek domain adınızı yazdıktan sonra yönlendir butonuna basmanızla birlikte satın almayı onaylamanız isteniyor. Bu yükseltmeyi satın altında sonra gerekli ayarlarını yapabileceğiniz ekran karşınıza geliyor.

Daha sonra bu özelliğin ayarlarına Upgrades > Domains sekmesinden ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz 3 alan karşınıza çıkacak:

 1. Satın alındı, yani Upgrades > Domains sekmesinde Offside Redirect yükseltmesini görebilirsiniz.
 2. Yönlendirme etkin. Radio butonu yönlendirilecek alan adının öncelikli alan adı olarak seçildiğini gösteriyor.
 3. Buradan yönlendirilecek olan alan adını değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Resmi açıklamayı Offsite Redirect sayfasında bulabilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Çağdaş KARA
17 Aralık 2011, 17:30

Merhabalar;

Benim şöyle bir sorum olacak;

Ben wordpress.com üzerinden açtığım ücretsiz bloğumu profesyonel bir hostinge taşımak istiyorum bunun mümkünatı var mıdır acaba?

Cevapla
  Tufan Tunç
  18 Aralık 2011, 15:56

  Merhaba Çağdaş,
  Blogunu taşıman gerek. Bu işlem çok kolay. Öncelikle hostinge WordPress kurulumunu yap. WPDestek’te bunu anlatan videolu anlatım mevcut, oradan yardım alabilirsin. Daha sonra wordpress.com’daki blogunda dışa aktar seçeneğini kullanıp, indirdiğin dosyayı kurduğun wordpress blogunda içe aktar seçeneği ile yükle. Yazıların, yorumlar vs. yüklenecektir. Kolay gelsin.

  Cevapla
Oguzhan
24 Kasım 2013, 01:51

Merhaba,

yazıyı okudum açıklayıcı ancak ben anlayamadım.
Şimdi dışarıdan aldığımız alan adımıza karşın, ektra bir ücret de wordpress’e mi ödüyoruz?

Cevapla
  Tufan Tunç
  13 Aralık 2013, 01:24

  Doğru anlamışsınız, alan adınızı WordPress.com adresindeki domainizde kullanabilmek için WordPress’e de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

  Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft’un tercihi WordPress oldu

Microsoft, Techcrunch Disrupt'ta yaptığı açıklamada Windows Live Spaces servisini kapatıp […]

Kapat