RSS
47
728x90 ad area

WordPress blogunuzdaki kırık linkleri temizleme yöntemi

WordPress blogunuzdaki kırık linkleri temizleme yöntemi

Varsayalım ki tanıtımını yaptığınız programın sitesindeki sayfa silindi veya hakkında bahsettiğiniz kişinin sitesi kapandı. Bu durumda blog yazınızdan verdiğiniz bağlantı kırık olacak ve ziyaretçileriniz bu bağlantıları açamayacaklardır. Kırık bağlantılar, ilgili içeriğe ulaşılamadığından dolayı ziyaretçide sitenize karşı kötü bir izlenim bırakır. Ayrıca arama motorları tarafından da hoş karşılanmadığı için sitenizi SEO açısından kötü etkiler.

Sitenizdeki kırık bağlantıları temizlemek için her yazıyı tek tek kontrol etmek epey zamanınızı alacaktır. Size tanıtacağım eklenti bu işi otomatik olarak yapıyor ve size hangi bağlantıların kırık olduğunu söylüyor.

Eklentinin adı Broken Link Checker. Eklentiyi WordPress sitenize kurduktan sonra Yönetim Paneli > Ayarlar > Link Checker yolunu takip ederek eklenti ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Eklenti Ayarları

Öncelikle eklenti ayarlarında değiştirmenizi tavsiye ettiğim değerleri uygulamanızı öneririm.
General kartı:

Check each link bölümü, sitedeki kırık linklerin kaç saatte bir kontrol edileceğini belirtir. 720 saat yani ayda bir kontrol edilmesi uygundur. İsterseniz buraya 168 değerini girerek haftada bir kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, çok sık kontrol edilmesi sunucu yükünüzü arttıracaktır.

Rahatsız edici olacağından e-posta ile haber verilme seçeneğini kaldırmayı tercih ettim. Link tweaks bölümünde ise kırık linklere özel CSS uygulayarak bu linkleri ziyaretçilere üstü çizili olarak gösterilmesi seçenekleri vardı. Sayfaya ekstradan CSS kodları ekleyeceğinden bu seçenekleri kaldırmayı tercih ettim fakat isterseniz kullanabilirsiniz.

Advanced kartı:

Yönetim > Araçlar > Broken Links yolu ile ulaşacağınız sayfadan eklentinin bulduğu kırık linkleri görebilirsiniz. Edit URL seçeneği ile linkleri değiştirebilir, Unlink seçeneği ile linkleri kaldırabilirsiniz.

Eklenti kullanımı ile ilgili aklınıza takılanları yorumlarınızda sormaktan çekinmeyin.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
EMRAH
05 Mart 2011, 12:04

Teşekkürler çok açıklayıcı ve yararlı bir eklenti.

Cevapla
hakan
21 Haziran 2011, 14:07

güzel hoş bi eklenti ancak denedim. Kırık olmayan linkleride kırık buldu. 4 adet sağlam link kontrol etmesem silinecekti. Geliştirilmesi gereken bir eklenti sanırım. Ama iş gördü farketmediğim kırık linkleride bulmuş oldu. Tavsiyem kontrol etmeden linkleri silmeyin:)

Cevapla
Wordpress Kırık Bağlantı Düzeltme Eklentisi – Soner ORHAN
08 Eylül 2011, 16:49

[…] kontrol etmek bize adeta zulüm gibi geliyor. Benimde böyle bir eklentiye ihtiyaç duyduğum anda wpdestek sitesindeki yazıda gördüğüm Broken Link Checker eklentisi sayesinde bu dertten kurtuldum. Bu […]

Cevapla
Arzu
01 Kasım 2014, 23:06

Çok faydalı bir blog. Teşekkür ederim.

Cevapla
umut
30 Aralık 2014, 23:21

peki bulduğu linki otomatik düzeltiyormu

Cevapla
    Tufan Tunç
    17 Ocak 2015, 14:04

    Hayır, linkteki sorunu gösteriyor ve düzeltmeni bekliyor. İstersen silebilir, istersen düzeltip kaydedebilirsin. Düzeltme işlemi blog sahibinin tercihine kalıyor.

    Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Weblebi WordPress Teması (Türkçe)

Weblebi WordPress Teması, Sorbize Ekibi tarafından geliştirilen kaliteli grafikleri ile […]

Kapat