RSS
47
728x90 ad area

WordPress 3.3 “Sonny” yayınlandı!

WordPress 3.3 çıktı WordPress’in yeni sürümü WordPress 3.3Sonny” kod adıyla yayınlandı.

Deneme sürümü beta kullanıcılar arasında bir süredir kullanılan WordPress 3.3, bugün Sonny kod adıyla yayınlandı. WordPress’in bu sürümü, adını jazz saksafoncusu Sonny Stitt’den alıyor. (Sonny Stitt biyografisi – İngilizce)

WordPress 3.0 sürümünden itibaren 65 milyon defa indirildi ve 3. önemli güncellemesi ile birlikte yeni kullanıcı deneyimi, navigasyon, yükleme ve aktarma geliştirmeleri yapıldı.

WordPress 3.3Sonny‘ sürümünde hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için ayrı ayrı yenilikler mevcut.

Aşağıdaki videodan WordPress 3.3 sürümündaki yenilikler hakkında fikir edinebilirsiniz.

WordPress 3.3 İndir (İngilizce)

WordPress 3.3 Türkçe İndir

Kullanıcılar için yenilikler

Sürükle ve bırak yükleme (upload) bölümü, navigasyon için hover özelliğinde menüler ve aktarma yardımcısı geliştirilmiş. Aktarma özelliği artık Tumblr bloglarını da destekliyor.

Yeniliklerden en çok göze batanı işaretçi ipuçları (pointer tips) özelliği. Bu özellik ile WordPress 3.3 sürümündeki yenilikler ve WordPress kullanımı ile ilgili yeni başlayanlara detaylı bilgiler ve kullanım ipuçları adım adım gösteriliyor. WordPress, bu özelliği yeni sürümlerde geliştirilen yeni özellikleri tanıtmak için de kullanacak.

Son olarak, WordPress yönetim paneli iPad ve dokunmatik ekranlı tabletler için daha kullanışlı hale getirildi.

Geliştiriciler için yenilikler

Geliştiriciler için yeni editör API özelliği geliştirildi. jQuery sürümü yenilendi ve yardım ekranları için yeni kancalar (hook) geliştirildi. Tüm yenilikler için Codex‘e bakabilirsiniz.

WordPress, yeni sürümün duyurusu WordPress 3.3 “Sonny” (İngilizce) başlıklı yazı ile yaptı. WordPress.org’daki yazıda geliştirici isimlerini de görebilirsiniz.

WordPress 3.3’ü kullanmaya başlayanlar, sosyal medyada beğenilerini dile getirdiler.

 

WordPress 3.3 güncellemesi hakkında Hamza Şamlıoğlu(Teakolik)’nun görüşlerini buradaki blog yazıdan okuyabilirsiniz.

WordPress 3.3 hakkında Twitter’daki Türkçe yorumları takip etmek isterseniz buraya tıklayın.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Selim
14 Aralık 2011, 16:46

Ne zaman çıkıyor Türçesi?

Cevapla
  Tufan Tunç
  14 Aralık 2011, 19:58

  Merhaba Selim,
  WordPress Türkiye sayfalarında WordPress 3.3 Türkçe sürümüyle ilgili henüz bir bilgi yayınlanmadı. O yüzden birşey söylemek zor. Fakat Türkçe sürüm üzerine güncelleme yaparsan eğer büyük bir kısmı Türkçe oluyor zaten.

  Cevapla
Selim
15 Aralık 2011, 16:49

WordPress 3.3 Güncellemesini Sitemde bugün gerçekleştirdim.

Cevapla
Ramazan
03 Ocak 2012, 10:06

wp 3.3 kuruyorum yanlız şöyle bi hata alıyorum herzaman

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-login.php on line 349

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-login.php on line 361

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-includes/pluggable.php on line 669

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-includes/pluggable.php on line 670

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-includes/pluggable.php on line 671

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mavipsa/public_html/wp-config.php:1) in /home/mavipsa/public_html/wp-includes/pluggable.php on line 866

yanlız bu sadece admin panele girerken oluyor ana sayfada hata gözükmüyor. Ingilizce sürümünü kurunca hata filan vermiyor. Ancak türkçe sürümde sürekli bu hatayı alıyorum lütfen yardım edermisiniz.

Cevapla
  Tufan Tunç
  12 Mart 2012, 11:47

  Türkçe sürümde wp-content/languages klasörünü kopyalayıp ingilizce sürüme kopyalayın ve öyle kurun. Kurulumdan sonra profilden dili Türkçe seçmeniz gerekebilir.

  Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress’in zamanlanmış yazılar özelliğini kullanıyor musunuz?

WordPress blogunuzda yazılarınızın ileri bir zamanda yayınlanmasını sağlayan bu özelliği […]

Kapat