RSS
47
728x90 ad area

WordPress 3.2 için hazır mısınız?

WordPress 3.2 için hazır mısınız?


WordPress‘in yeni sürümü WordPress 3.2 bugün yayınlandı.

Biliyorum, WordPress 3.1.4 henüz yeni çıktı diyeceksiniz. Fakat bu sürüm bir güvenlik güncelleştirmesinden öte pek çok yenilik ve geliştirme içeriyor.

WordPress 3.2 sürümünün heyecan verici yeni özelliklerine geçmeden önce bu yazımda sizlere kötü bir haber vereceğim; sistem gereksinimleri yenilendi!

Yeni sistem gereksinimlerinden ve yenilenme sebebinden tek tek bahsedeceğim. En önemlisi de sunucunuzun bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını nasıl öğreneceğinizi anlatacağım.

Okumaya devam edin lütfen.

WordPress ekibi, WordPress 3.2 projesine başlarken ‘daha hızlı ve daha hafif‘ parolasıyla yola çıktı. Bu nedenle WordPress çekirdeğindeki kodlar, daha yüksek performans için yeniden kodlandı. Bu yeni yapı, yeni sürüm derleyici (apache 5.2.4) ve yeni sürüm veritabanı motoru (mysql 5.0) ile çalışmakta.

Bu nedenle WordPress sitenizi güncellemeden önce, hosting aldığınız sunucunun bu yeni yazılımlara sahip olduğundan emin olun.

Health Check eklentisiyle bu işlemi yapabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra aktifleştirin. Eğer sisteminiz WordPress 3.2 için hazırsa aşağıdaki mesaj ekrana gelecek.

Eğer sisteminizde eski sürüm bir yazılım varsa hata verecektir. Bu durumda hosting sağlayıcınızla irtibata geçip güncelleme talebinde bulunmalısınız. İsteğiniz gerçekleşmezse farklı bir firmadan hosting almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca eklemeliyim, yeni sürümde IE6 desteklenmiyor. Eski tarayıcılar ile yönetim paneline girdiğinizde uyarı ile karşılaşacaksınız.

Avrupa ve Amerika’daki hosting firmalarının standartları düşünülürse, WordPress geliştirici ekibi doğru bir karar vermiş gibi görünüyor. Ülkemizde ise durum aynı değil. Birçok hosting firması, apache ve mysql yazılımlarının ücretsiz olmasına rağmen sunucularını hala güncellemedi. Umarım WordPress yazılımı kullanan blogger ve site sahipleri bu durumdan etkilenmez.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress 3.1.4 sürümü çıktı

WordPress yeni sürümü 3.1.4 yayınlandı. Önceki sürümden farklı olarak bu […]

Kapat