RSS
47
728x90 ad area

WordPress 3.0’ın Özellikleri

WordPress 3.0’ın Özellikleri

WordPress’in yeni sürümü WordPress 3.0’ın özellikleri heyecan verici. WordPress, bu defa tema ayarlarını daha özgür bırakmış. WordPress çekirdeğinde yapılan küçük bir değişiklikle WordPress sitenizi, WordPress MU (Multiuser/Çok kullanıcılı) gibi kullanmanız da mümkün oldu.

WordPress blogunuza Çoklu kullanıcı özelliği

WordPress’in bu özelliği size tek bir kurulum üzerinden pek çok WordPress blogu oluşturup, yönetmenize olanak sağlıyor. Bu özellik sayesinde WordPress.com gibi veya WordPress MU yazılımı gibi kullanıcılarınızın blog oluşturmasına olanak sağlayabilirsiniz.

WordPress 3.0 kurulumunuzda çoklu kullanıcı özelliği varsayılan olarak kapalı geliyor. WordPress kurulumunuzda bu özelliği açmak için wp-config.php dosyasında /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ yazan yeri bulun ve hemen altına bu kodu ekleyin:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Bu adımdan sonra Admin panelinizdeki Araçlar/Tools kartının altında Ağ/Network menüsü görünecek. Gerekli ayarlarınız bu panel altında yapılıyor.

Buradaki ayarları yaptıktan sonra WordPress, çoklu kullanıcı özelliğini kullanabilmeniz için gerekli ayarları ve bilgileri size verecek. Sayfadaki adımları takip ederek kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Özel yazı alanı özelliği

Bu özellik, temalarınızda herhangi bir düzenleme yapmadan yazılarınız için farklı temalar kullanmanıza izin veriyor.

Örneğin, etiket sayfalarınız için farklı bir tema, kategori sayfalarınız için farklı bir tema kullanabilirsiniz. Fotoğraf galerisi temaları, genel olarak makale yazmanıza olanak sağlamayan temalardır. Bu temalarınızda makaleleriniz için farklı bir tema kullanarak blogunuzu daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle sisteminizde kullanacağınız her iki tema da yüklü olmalı. Aktif kullandığınız temanızın function.php dosyasına aşağıdaki gibi bir kodla bu özelliği kullanabilirsiniz:

add_action( 'init', 'create_post_type' );
function create_post_type() {
 register_post_type( 'theme',
  array(
   'labels' => array(
    'name' => __( 'Themes' ),
    'singular_name' => __( 'Theme' )
   ),
   'public' => true,
  )
 );
}

Bu kodu ekledikten sonra, WordPress blogunuzdaki temalar yazı editörünüzde görünecek. Buradan tema seçerek yazınızın hangi temada gösterileceğini belirtebilirsiniz.

Özel navigasyon menüsü ile kendi özel menünüzü oluşturun

Bu özellik sayesinde özel menü oluşturup temanızın yan bölümüne ekleyebilirsiniz. Özel menüde kategoriler, etiketler, sayfalar, farklı sitelere bağlantılar gibi pek çok özellik kullanılabiliyor. Özel menülere Yönetim sayfanızdaki Görünüm menüsünün altındaki Menüler bağlantısından ulaşabilirsiniz. Bu sayfada sürükle-bırak özelliği ile kolayca menüler oluşturmak mümkün.

Yazar Şablonları ile farklı yazarlar için farklı şablonlar hazırlayın

Çok yazarlı WordPress bloglarının en çok seveceği özelliklerden biri bu olacaktır. Yazar şablonları özelliği, sayfa şablonu özelliği ile aynı görevi görüyor. Fakat bu defa bu işi yazar sayfaları için yapıyor.

Yazar şablonu özelliği ile her yazarınızın sayfasında farklı bilgi veya farklı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için de çok fazla kod düzenlemesi yapılmasına gerek yok. İşlemler basit:

Daha önce yazarlar için author.php dosyası oluşturuluyordu. Burada yapmanız gereken hangi yazarınız için özel bir şablon kullanmak istiyorsanız o yazarınızın kullanıcı adını veya id’sini kullanarak bir author sayfası oluşturmak. Örneğin: author-admin.php veya author-1.php gibi.

Varsayılan tema değiştirildi

WordPress 3.0’da daha önceki WordPress sürümlerinden alıştığımız varsayılan tema da değiştirildi. Twentyten teması, yeni WordPress sürümlerinde artık varsayılan tema olarak gelecek. Yeni tema basit ve güzel bir görünüme sahip.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Dilectio Smashing Teması

Design Disease yapımı Dilectio temasınının tarafımdan (yakuter) Türkçeleştirilmiş hâli. Umarım […]

Kapat