RSS
47
728x90 ad area

Özet RSS akışı ile içerik hırsızlığını engellemek

Özet RSS akışı ile içerik hırsızlığını engellemek

Bu hafta içinde WordPress Destek sitemizde de yaşadığımız içerik hırsızlığı hakkında hem bilgilendirmek, hem de WordPress kullanıcılarını bilinçlendirmek amacıyla bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bloglardan para kazanmak isteyen fakat bloglarına içerik üretemeyen bazı kişiler, var olan blogların içeriklerini kopyalayarak Google’daki indeks sayılarını arttırmaya çalışıyorlar. Bu her ne kadar saçma gibi görünse de, eğer blogunuz içeriğinizi çalan kişinin blogundan daha geç indeksleniyorsa size zararı olacaktır. Google, bu durumda sizin içerik hırsızı olacağınızı düşünecektir. Bu gibi kötü bir durumda kalmamanız için bilmeniz ve yapmanız gereken bir takım işlemler var.

Genellikle bunu bir bot aracılığıyla yaparlar ve içeriğini çalacakları sitenin RSS beslemesini kullanırlar. Eğer sitenizin içeriğini tam yazı RSS akışı ile sunuyorsanız, bu durumda bot sitenizde yayınladığınız içeriğin tamamını çalabiliyor.

Eğer özet RSS akışı yayınlarsanız, bu durumda bot sadece yazınızın bir kısmını çalabilir ve devamını okumak için sizin sitenize link verir. Bu hem size link kazandırır hem de içeriğinizin çalınmasını önler.

WordPress’te özet RSS akışı sunmak için Ayarlar sekmesinden Okuma menüsüne girin. Buradan Her yazı için, göster bölümünden “Özet” seçeneğini işaretleyip ayarları kaydedin.

Eğer RSS akışınızı FeedBurner üzerinden sağlıyorsanız, Optimize bölümünden Summary Burner‘a girin ve Maximum length bölümüne karakter uzunluğu girip kaydederek özet RSS akışı sağlayabilirsiniz. Ben WordPress Destek için buraya 450 yazdım.

Son olarak, blogunuzun içeriğinin çalan siteyi gördüğünüzde buradaki adresten Google’a şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda RSS akışımızı daha kullanışlı hale getirebilecek bir eklentiden ve kullanımından bahsedeceğim. WordPress Destek Sitesindeki yazılardan haberdar olmak için RSS Beslemesine abone olabilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
erhan
09 Ekim 2010, 21:24

Paylaşımı görmem iyi oldu bu içerik calnlar yüzünden ne yapacağımızı şaşırdık teşekür hocam

Cevapla
adsl
07 Aralık 2010, 22:36

hocam teşekkür ederiz gerçekten çok faydalı olmuş ama bazıları siteden direkl botlarla alıyor rss fayda etmiyor.ama o google şikayet etme işi güzel

Cevapla
ilkay
17 Şubat 2011, 04:37

Merhaba, bu yararlı makale için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey var. RSS’i kısıtlayabildiğimiz gibi tamamen kapatabiliyoruz. Peki -kullanıcıların takip edememesi dışında- bunun siteye ayrıca bir zararı söz konusu olabilir mi? Mesela arama motorları için RSS kullanmanın bir önemi var mı?

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Şubat 2011, 12:10

  İlkay, SEO konusunda bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Zaten RSS beslemeleri, sitedeki içeriğin kopyasını taşırlar. Bu nedenle arama motorları tarafından kopya içerik (duplicate content) olarak algılanmasın diye botların beslemeye erişmesine izin verilmez. Örnek olarak sitemin robots.txt dosyasına bakabilirsin.

  Cevapla
   ilkay
   17 Şubat 2011, 13:10

   Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

   Cevapla
ali
11 Mart 2011, 16:00

Merhaba teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Cevapla
uygur
14 Mart 2011, 00:06

Dostum teşekkürler verdiğin güzel bilgiler için ikisini de uyguladım. Bir tane hırsız var son zamanlarda sinirimi geren, tüm özgün konuları çalıyor. İnşallah google gerekeni yapacaktır şimdi o siteye.

Cevapla
Bengu
11 Nisan 2011, 14:16

Merhaba, bir sorum olacak. Yaklaşık 6 saattir, web sayfamın online izleyiciler bölümünde 127.255.255.255 ip numaralı bir adresin online olduğunun görüyorum. Bunun maskelenmiş bir ip olduğunu söylüyor. 1000 küsur sayfa gösterimi yapmış. Bu içerik hırsızlığı olabilir mi? Ping back olarak ta bir web sayfasının adresini görüyorum kullanıcı panelinde ne yapabilirim bu sorunla başetmek için. Sevgiler.

Cevapla
  Tufan Tunç
  12 Nisan 2011, 00:21

  Merhaba Bengu, vermiş olduğun ip bir iç ağ adresine benziyor. Belki sunucunun bulunduğu ağdaki bir bilgisayar üzerinden erişim oluyor olabilir. Bu konuyu hosting firmana danışmanı öneririm. Sana bir çözüm önerisi sunacaklardır.

  Cevapla
murat colakdemirci
20 Mayıs 2012, 21:04

Kaliteli paylaşımlarınız çok faydalı oluyor teşekkür ederim

Cevapla
Emre Dipi
05 Ağustos 2012, 13:34

teşekkürler

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress IP Ban eklentisi

Her ne kadar Akismet spam yorumların bir çoğunu yakalasada, her […]

Kapat