RSS
47
728x90 ad area

Mükemmel Yanmenü Hazırlama Rehberi

Blogunuz için mükemmel yanmenü hazırlama rehberi

İyi hazırlanmış bir yanmenü, blog okurlarınız için faydalı olan herşeye sahiptir. Sizin yanmenünüz buna sahip mi?

Yanmenü, bloglar için en önemli bölümlerden biri. Bunun nedeni, ziyaretçiye ulaştırmak istediğimiz bağlantıların, duyuruların, en önemli yazılarıların veya en yeni yazıların bu bölümde yer alması. Yanmenü, blogumuzda ziyaretçinin görmesini, bilmesini istediklerimizi yerleştirdiğimiz bölümdür.

İyi hazırlanmış bir yanmenü, blogunuza abone olunabilecek RSS, Twitter gibi adreslere sahiptir. Yine blogunuza yerleştireceğiniz reklamlar için yanmenü en uygun bölümdür. Blogunuzdaki yeni yazıları, popüler yazıları veya ziyaretçinin okuduğu yazıyla ilgili olabilecek benzer yazıları listelemeniz için en iyi bölüm yine yanmenüdür.  Pek çok blogda son Twitter yazılarını veya yazarın Facebook profil kartını görmeniz de mümkün.

Aşağıdaki grafikte bir yanmenüdeki eleman dağılımının yüzdelik değerleri mevcut.

Yanmenü Eleman Dağılımı

Bu yanmenü elemanlarının sıralanışı da yine aynı şekilde olmalı:

  1. Abonelik Seçenekleri (%5)
  2. Reklamlar (%35)
  3. Yeni Yazılar (%20)
  4. Popüler Yazılar (%20)
  5. Sosyal Bileşenler (%10)
  6. Diğer Bileşenler (%10)

Abonelik Seçenekleri

Bu bölüm, ziyaretçilerinizi düzenli takipçilere çevirmek için en iyi alandır. Yanmenünün en tepesinde, görünür şekilde yer almasını sağlayın fakat çok fazla yer kaplamamasına dikkat edin. %5’lik bir bölümü kaplaması uygundur. Bu bölüme RSS bağlantınızı, Twitter ve Facebook fan sayfanızı ekleyebilirsiniz (İkon kullanmanızı tavsiye ederim).

Reklamlar

Reklam yerleşimi için en iyi alanlardan biri yanmenüdür. Reklamlar pek çok blogda yanmenünün %35-%40 gibi büyük bir bölümünü kaplar. İkiden fazla büyük boyutta reklam eklememenizi öneririm fakat 125×125 boyutlarında reklamlar için istisna yapabilirsiniz. Yanmenüde kullanabileceğiniz diğer yaygın reklam boyları 250×250 ve 300×250’dir.

Yeni Yazılar ve Popüler Yazılar

Blog okurlarınıza yeni yazılarınızı ve popüler yazılarınızı yanmenüde liste olarak sunmanız size iyi bir geridönüş sağlar. Ziyaretçilerinize en iyi içeriğinizi sunmuş olursunuz ve bu sizin sayfa gösterimlerinizi arttırmanızı sağlar.

Sosyal Bileşenler

Bu bileşenleri popüler yazılarınızın hemen ardına koyarak, Twitter’daki son yazılarınızı gösterebilirsiniz. Pek çok blogda yine bu bölümde Google Friend Connect veya Facebook Fan sayfası bileşenini görmek mümkün. Bu bileşenler çok da gerekli değildir fakat ziyaretçilerinizin sizi sosyal medya takip etmesini sağlayacağından yeni yazılarınızı ziyaretçilerinize duyurmanızda ve blogunuza yeni ziyaretçiler çekmekte fayda sağlayacaktır.

Diğer Bileşenler

Burası yanmenünüzde %10’luk bir alanı kaplar. Buraya etiket bulutu veya blogunuzla ilgili ziyaretçilerinize göstermek istediğiniz diğer bileşenleri ekleyebilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Mert2407
22 Kasım 2011, 21:19

faydalı sayılabilecek bir yazı olmuş. ellerine sağlık!

Cevapla
Saalesk
22 Mayıs 2013, 12:21

Yan menü ayarlarını doğru yapmak (boyutu,rengi,yerleştirilen bileşenler) çok önemlidir.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Google+ WordPress Teması (Türkçe)

Google'ın yeni sosyal ağ servisi Google+ internete hızlı bir giriş […]

Kapat