RSS
47
728x90 ad area

Kalıcı Bağlantıları Ayarlamak

Kalıcı Bağlantıları Ayarlamak

Arkadaşlar öncelikle belirteyim bu ayarlar Linux sunucular içindir. Windows ayarlarını henüz bilmiyorum. Kalıcı bağlantıları ayarlamak için işe başlarken 2 seçeneğimiz var. Ya .htaccess dosyasını yazılabilir yaparız, ya da elimizle kendimiz güncelleriz. Bence yazılabilir yapmak daha kullanışlı çünkü eğer kalıcı bağlantı türünü değiştirmek isterseniz, sürekli .htaccess dosyasını değiştirmeniz gerekmez sistem sizin yerinize değiştirir. Eğer ftpden bağlandığınızda .htaccess dosyası göremediyseniz ya da sildiyseniz oluşturmak zor değil. En basit olarak bir metin belgesi oluşturun ve sunucunuza yükleyin. Ardından dosya ismini .htaccess olarak değiştirin. Çünkü windowsta .htaccess ismiyle dosya oluşturmaya izin vermiyor. Linux( Pardus kullanıyorum diğer çeşitlerde fark olabilir)da ise .htaccess dosyaları görünmez halde. Bu yüzden en kolayı sunucuya attıktan sonra yapacağımız bir isim değişikliği. Eğer kalıcı bağlantıları ayarlarken .htaccess dosyamız bulunmuyorsa ya da yazılabilir değilse bize elle güncelleme seçeneği verir. Orda verilen kodu kopyala yapıştır yardımı ile oluşturduğunuz metin belgesine yazar ve sunucuya yükledikten sonra ismini .htaccess olarak değişirsiniz. Kolay olan yol ise ftpden bağlandığınız sunucunuzdaki .htaccess dosyasına sağ tıklayarak dosya özellikleri (chmod olarak da geçebilir) seçeneğinden ayarları 777 haline getirirsiniz. Yani okunabilir, çalıştırılabilir ve yazılabilir olarak işaretliyoruz. Sıra geldi kalıcı bağlantı ayarlarına:
Yönetim Paneli -> Tercihler -> Kalıcı Bağlantılar şeklinde kalıcı bağlantılar kısmına geldikten sonra ister size sunulan ayarlardan birini seçersiniz, ister kendiniz oluşturursunuz. Öncelikle kategori temelini ayarlayın. Standart olarak category’dir. Siz ise ne isterseniz yazın. Burdaki yazı kategorinizden birindeki yazı arşivleri seçilirken adres olarak geçer. Örneğin : http://www.mustafaturksavas.com/kategori/gunluk/ kısmındaki “/kategori” benim kategori temelimdir. Sıra geldi asıl noktaya yani “özel yapıya”:
Artık hemen hemen her wp blog bu 2 ayardan birini kullanıyor. Ya /%category%/%postname% ya da /%postname%. Ben ise tüm bu fonksiyonların tam olarak neye karşılık geldiğini anlatacağım:
%year% : Yazının yazıldığı yıl mesela 2007
%monthnum% : Yazının yazıldığı ay mesela 01
%day% : Yazının yazıldığı gün mesela 22
%hour% : Yazının yazıldığı saat mesela 22
%minute% : Yazının yazıldığı dakika mesela 12
%second% : Yazının yazıldığı saniye mesela 43
%postname% : Yazını ismi mesela Merhaba Dünya
%post_id% : Yazının id numarası mesela 235
%category% : Yazının yazıldığı kategori mesela Günlük
%author% : Yazıyı yazan kullanıcı mesela Musty
Arkadaşlar bu kadar seçeneği size sundum. Kullanma şekli ise /fonksiyon1/fonksiyon2 şeklindedir

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Serhat
23 Ocak 2007, 08:02

Bilgi için teşekkürler güzel döküman Ben /%postname%.html olarak kullanıyorum linki kısa tutmak arama motorları açısından cok faydalıdır karmakırışık bi url oluşturmak yerine basit sade olan url’ler daha sağlıklıdır 😉

Cevapla
BilgInfo
27 Ocak 2007, 03:06

IIS sunucularda php.ini’siz kalıcı bağlantılar

iis sunucularda kalıcı bağlantılar olayı için php.ini dosyası kullanıyorduk fakat bu seferde anti-spam kodları çalışmıyordu. Hepsini şöyle hallediyoruz önce plesk panelimize giriyoruz oradan Setup ayarına giriyoruz sonra Services kısmından PHP support seçeneğindeki (run as ISAPI extension kutucuğuna işaret koyuyoruz ve daha sonra kalıcı bağlantıları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz php.ini’yide silebilirsiniz captcha resimleride gözükmüş oluyor böylelikle.

Cevapla
özay
12 Şubat 2007, 03:04

bu verdiğiniz bilgiler windows sunucuda işe yaramıyor,

adres http://…………com/index.php/archives/orhan-hakalmaz-sevilir.html

şeklinde çıkıyor,çok uzun

http://…………com/orhan-hakalmaz-sevilir.html

böyle çıkmasını nasıl sağlayabiliriz,iş burda arkadaşlar…

Cevapla
goktug
06 Mart 2007, 21:30

Öncelikle yararlı bilgi için teşekkürler.

Eklemek ve aynı zamanda sormak istediğim bir nokta var. Direk url/post-name şeklinde yapılırsa permalinkler, iki tane aynı adlı blog olursa ne oluyor?

Kanaatimce bunu önlemek ve daha güzel olması açısından sık kullanıldığı gibi /year/month/date/post-name şeklindeki kullanım daha şık olacaktır.. 🙂

Cevapla
ilhan
24 Mart 2007, 00:41

@özay arkadaşımızın sorusunun cevabını bende merak ediyorum

Cevapla
tanerimx
06 Nisan 2007, 15:24

Kalıcı bağlantı dosyasını güncellediği halde, The page cannot be found hatası alıyorum siteye görüntülenmiyor.

Cevapla
Musty
02 Temmuz 2007, 15:43

Özay yazımın daha en başında yazmıştım bu dökümanın linux sunucularda işe yarayacağını. Söylediğim gibi windows sunucularda nasıl yapılacağı hakkında bir bilgim yok

Cevapla
barisa
11 Temmuz 2007, 16:44

Önceki serverım permalink desteklemiyordu bu yüzden /index.php/%postname/ şeklinde kullanıyordum. Sunucu değişikliğinden sonra permalink desteklmeye başladı /%postname/ olarak destekliyor. Fakat eski linklerim /index.php/%postname/ şeklinde google bu şekilde sitemi indexlemişti ve linke basında 404 hatası veriyor. İki link şeklinide aynı anda kullanabilmem için bir ayar var mı? Permalink ayarlarını /%postname olarak değiştirince /index.php’li link çalışmıyor.

Cevapla
ne_o
13 Eylül 2007, 22:23

Arkadaşlar benim hostum windows sunucu kullanıyor. Bunu bir turlu yapamadım. Yardımcı olur musunuz?

Cevapla
gokmen
01 Kasım 2007, 22:03

Öcelikle server’a panelimizden özel hata sayfaları kıullanmak istediğimizi söylüyoruz. daha sonra hata sayfaları ayarlarımıza girip orada 404 hata numarasını bulup üstüne tıklıyoruz. ayarları karşımız geliyor. önce burada url’yi seçip url olarak “/404.php” diyoruz.

şimdi gelelim 404.php dosyasına:
————————————————–

————————————————–
Yazıp kaydediyoruz. Web sitemizin root’una atıyoruz. artık linklerinizi url/baslik veya herneyse oşekilde kullanabilirsiniz…

Cevapla
gokmen
01 Kasım 2007, 22:05

Beyler php kodları gözükmedi kesildi tekrar atıyorum.
[PHP]
$qs = $_SERVER[‘QUERY_STRING’];
$_SERVER[‘REQUEST_URI’] = substr($qs, strpos($qs, ‘:80’)+3);
$_SERVER[‘PATH_INFO’] = $_SERVER[‘REQUEST_URI’];
include(‘index.php’);
[/PHP]

Cevapla
  baris
  08 Ekim 2011, 20:43

  gömen bey kodlar işe yaradı. tarayıcıda adresi verdi ama sayfa açılmıyor. ne yapabiliriz

  Cevapla
   Tufan Tunç
   08 Ekim 2011, 22:23

   .htaccess dosyanız yazılabilir olmadığından gerekli ayarlar kayıt edilmemiş olabilir. Anadizinde böyle bir dosya olduğundan ve yazılabilir olduğundan emin olun. Daha sonra ayarları tekrar yapın, düzelecektir.

   Cevapla
gokmen
01 Kasım 2007, 22:07

Bu arada bu yazdıklarım Windows sunucular için geçerlidir.

Cevapla
demirzal
27 Haziran 2008, 15:33

varsayın olarak genel kalıcı bağlantıları herhangi bir şekilde değiştirdiğimde linkler çalışmıyor hata veriyor. linüx üzerinde server ım chmod felan mı vermem gerekiyor.

Cevapla
mecjos
05 Temmuz 2008, 15:07

kalıcı bağlandılar ayarında %postname% olarak ayarlıyorum seçeneklerden seçmiyorum yani ama bilgisayarımdaki serverda göstermiyo kendi seçeneklerinden ayarlayınca gösteriyo. Bunun sebebi ne olabilir.

Cevapla
ilahi dinle
02 Ağustos 2010, 14:10

tesekkurler guzel paylasım

Cevapla
emre
03 Aralık 2010, 00:19

sabahtan beri bios ayarları dahıl kurcalamadıgım yer kalmadı dns ayarları hıc aklıma gelmemıstı tesk 🙂

Cevapla
dergi
19 Ekim 2014, 22:30

Paylaşım için teşekkürler, faydalı oldu. Kolay gelsin!

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Durable Teması Türkçe

Wordpress'in ödüllü nadide temalarından Durable da artık Türkçe. Kalpsiz blogunun […]

Kapat