RSS
47
728x90 ad area

İnterneti Karartma Eylemine Sen de Katıl!

Stop SOPA - 18 Ocak İnterneti Karartma Eylemi

Bloglarınızı 1 günlüğüne karartarak tüm dünyada gerçekleşecek internet sansürüne karşı eyleme katılın.

Tüm dünyada tartışmalara yol açan ve bütün interneti etkileyecek olan SOPA kararına karşı 18 Ocak’ta internet siteleri kapatılarak sansür yapılacak.

Öncelikle SOPA’nın ne olduğunu bilmeyenlerin fikir edinmesi açısından Kozan Demircan‘ın Google+‘da paylaştığı buradaki yazıyı okumalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca ekşi sözlük’teki stop online piracy act başlığı da fikir verebilir.

Peki SOPA neden bu kadar önemli?
Bu konuda Friendfeed‘deki bu başlığı okumanızı öneririm. Özgür Uçkan tarafından geçtiğimiz ay açılan başlıkta SOPA hakkında bilgilendirici yorumlar yapıldı.

Wikipedia‘daki SOPA başlığının henüz Türkçe çevirisi yapılmamış fakat İngilizce bilenlerin bakmasında fayda var.

SOPA’yı kimler destekliyor?
SOPA sansürü GoDaddy ve bazı Hollywood firmaları tarafından destekleniyor. Fakat GoDaddy, bu desteğinin cezasını ödemeye başladı bile. GoDaddy’ye olanlar “GoDaddy’nin başına neler geldi?” başlığıyla SosyalMedya.co’da yayınlandı.

SOPA protestosuna kimler katılıyor?
SOPA’yı protesto edenler arasında WordPress, Google, WikipediaYahoo, Techcrunch, Tumblr, Paypal, OpenDNS, Linkedin, Mozilla, Facebook, eBay ve Grooveshark gibi büyük internet şirketleri var.

SOPA hakkında WordPress’in yayımladığı yazıya buradan, WikiPedia’nın yayımladığı yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Eyleme katılan Türkçe bloglar ve eylem hakkında bilgi İnternet Tutulması isimli sitede mevcut.

Aşağıdaki eklentiyi sitenizde etkinleştirerek siz de WordPress blogunuzda ziyaretçilerinizi SOPA hakkında bilgilendirebilirsiniz.

SOPA Karartma Eylemi eklentisi için tıklayın.

Eklentinin Türkçe dil dosyalarını buradan indirip eklenti klasörü içindeki ‘languages‘ klasörüne atarak eklentiyi Türkçe kullanabilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress Temanızı Bileşen Uyumlu Yapma Yöntemi

WordPress temanız bileşenlerle uyumlu hale getirmeyi bu video ile öğrenebilirsiniz.

Kapat