RSS
47
728x90 ad area

HTML kodlarını sıkıştırarak bant genişliğinden tasarruf edin

HTML kodlarını sıkıştırarak bant genişliğinden tasarruf edin

WordPress teması geliştirenler, kaynak kodlarını karmaşadan kurtarmak için her satıra bir kod yazar. Ayrıca bu kodları bölüm bölüm ayırarak yorum satırları ekler.

Bu yöntem, kaynak kodlarının okunabilirliğini sağlar. Daha sonra temaya bir ekleme yapacağınızda neyin nerede olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Hem geliştiriciler hem de blog sahipleri için faydalıdır. Fakat blog okurlarınız için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil.

Blog okurlarınız için hiçbir anlam ifade etmeyen bu yöntemler sayfa boyutunuzu büyütür. Bu da blogunuza giren ziyaretçiye kilobyte’larca gereksiz veri yüklemesine neden olur. Sayfa yüklenme hızınız düştüğü gibi barındırma hizmetinizin bant genişliğini de boş yere harcamış olursunuz. Ayrıca barındırma firmanızın sizin için belirttiği aylık bant genişliğini aşmanız durumunda sitenizin yayını bir sonraki aya kadar durdurulabilir.

WP-HTML-Compression WordPress eklentisi ile html kodlarınızı sıkıştırabilir, bant genişliğinden tasarruf edebilirsiniz. Eklenti gereksiz boşlukları ve yorum satırlarını silerek temiz bir html çıktısı oluşturuyor. Yanlızca WordPress blogunuza yükleyip etkinleştirmeniz yeterli, sizden herhangi bir ayar yapmanızı istemez. Ayrıca WP-Super Cache gibi önbellek eklentilerinizle de uyumlu çalışır.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Önemli Not: Eklentinin düzgün çalışabilmesi için sunucunuzdaki PHP sürümü en az 5.2 olmalıdır.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Kaan Sever
02 Mayıs 2012, 15:59

Bu eklenti bozuk sakın kullanmayın ve yayından kaldırın. Sitenin kaynak kodunu, title’ını falan bozuyor.

Cevapla
    baris
    06 Haziran 2012, 01:08

    Sunucunuz da ki PHP sürümünün 5.2 veya daha üstü olduğuna emin misiniz. Sorularınız için WPDestek Forum‘ u kullanabilirsiniz.

    Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Wikileaks Türkçe WordPress Teması

Son zamanlarda yayınladığı gizli belgelerde medyada adını sıkça duyduğumuz popüler […]

Kapat