RSS
47
728x90 ad area

Harici Ekran Kartını Nasıl Devreye Sokarız?

Harici Ekran Kartını Nasıl Devreye Sokarız?

Laptop kullanıcılarının en sık sorduğu sorulardan biri budur; Harici ekran kartını nasıl devreye sokarız? Çünkü laptoplarda 2 adet ekran kartı bulunmaktadır. Birincisi; işlemcinin içerisinde bulunan ufak çaplı bir GPU. Bu GPU ne işe yarar diye soracak olursak, günlük kullanımlarda, internette gezinirken, doküman görüntülenirken diz üstü bilgisayarın pilinin fazla tüketilmemesi amacı ile harici ekran kartını devreye almadan, daha düşük performans ile günlük işlerinizi yapmanız için GPU kullanılır.

İkincisi ise; diz üstü bilgisayarınızı kullanırken daha yüksek performans gerektirecek işler için kullanılan yani oyun oynarken, çizim programlarını kullanırken kullandığımız harici ekran kartı. Diz üstü bilgisayarlarınızda bulunan harici ekran kartları her zaman çalışmaz. Her zaman çalışması, diz üstü bilgisayarınızın pilinin ve şarjsız kullanım süresinin kısalacağı anlamına gelir.

Oyun oynarken veya AutoCAD, CATIA gibi çizim programlarını çalıştırırken gerekli olan yüksek performansı diz üstü bilgisayarınızın göstermesi için yapmanız gereken işlem, harici ekran kartını devreye sokmak.

Harici ekran kartını devreye sokmak için yapılacak en basit olan yöntem;

Diz üstü bilgisayarınıza kurduğunuz oyunların, çizim programlarının, programı veya oyunu açmak için kullandığınız program kısa yollarını ilk olarak eğer masaüstüne yollamadıysanız kısa yollarını masaüstüne gönderiyoruz.

Bu işlemi de programı çalıştıran exe dosyasına gelerek, sağ click yapıyoruz, çıkan ekranda gönder seçeneğine geliyoruz. Gönder seçeneğinden masaüstü kısa yol oluştur seçeneğine gelerek, exe dosyasının kısa yolunu masaüstüne yolluyoruz. Bu kullanım bizlere, programları veya oyunları çalıştırmak için daha hızlı ve kısa bir yöntem sunuyor.

Kısa yolu masaüstüne yolladıktan sonra yapacağımız diğer işlem ise;

Exe dosyasını çalıştırmadan önce, exe dosyasını seçip sağ click yapıyoruz. Çıkan ekranda, grafik işlemci ile çalıştır seçeneğine geliyoruz. Çıkan seçeneklerden yüksek performanslı NVIDIA veya ATI hangi grafik kartı varsa onu seçerek exe dosyasını çalıştırıyoruz.

Bu işlem ile oyunlarınızı veya yüksek performans gerektiren programlarınızı harici ekran kartınız ile çalıştırabilirsiniz. Harici ekran kartını devreye sokmak için yapabileceğiniz bir diğer işlem ise; diz üstü bilgisayarınızda bulunan grafik kartının denetim masasını kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlem ise şu şekilde gerçekleştirilmektedir. Diz üstü bilgisayarınızda bulunan grafik kartının denetim masasını açıyoruz.

Denetim masasını açtıktan sonra, 3D ayarlarının yönetilmesi veya buna benzer bir seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu ayar kısmını bulduktan sonra, grafik işlemci ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, otomatik seç kısmı işaretlidir. Otomatik seç kısmına tıklayıp, diz üstü bilgisayarınızda bulunan yüksek performanslı grafik kartını seçerek, bütün program ve oyunları harici ekran kartınız ile kullanabilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Hard Diskler Neden Ucuzladı

Hard Diskler Neden Ucuzladı? Günümüzde teknolojinin en iyi dönemlerini yaşaması […]

Kapat