RSS
47
728x90 ad area

Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e Aktarma

Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e Aktarma

blogger blog wordpress taşımaGeçtiğimiz günlerde Digiturk’ün davası sonucu Google blog servisi Blogger (Blogspot) sitesine erişim engellendi. Dolayısıyla Türkiye’den (normal şartlarda) Blogger bloglarına erişilemiyor.

Blogger’ın ne zaman açılacağı belli değil. Eğer Blogger’da blogunuz varsa hitleriniz düşmeye başlayacak, çünkü ziyaretçilerinizin pek çoğu sitenize erişemeyecek. Geç kalmadan blogunuzu WordPress’e taşıyıp, bloglamaya WordPress üzerinden devam edebilirsiniz.

Bu yazımda Blogger blogunuzu WordPress’e aktarma yönteminden bahsedeceğim.

İster tr.wordpress.org adresinden Türkçe WordPress kurulumunu indirip kendi barındırma hizmetinizi kullanarak yayın yapın, isterseniz wordpress.com adresinden tıpkı blogger’da açtığınız gibi ücretsiz bir blog açın. Her ikisi için de aktarma işlemi hemen hemen aynı, ben wordpress.com adresinden blog açtığınızı farz ederek anlatım yapacağım.

wordpress-import-ice-aktarÖncelikle, WordPress blogunuzu açtıktan sonra yönetim panelinizden Tools > Import (Araçlar > İçe Aktar) yolunu takip ederek içe aktarma sayfasına ulaşın.

Bu sayfada içe aktarma işlemi yapabileceğiniz blog türlerini göreceksiniz. Blogger’a tıklayın. Eğer kendi hostunuzda bir WordPress kurulumuna sahipseniz, bir eklenti kurmanız istenecek. Takip etmeniz gereken adımlar şöyle;

Eğer wordpress.com’dan blog açtıysanız bu işlemlere gerek kalmadan içe aktarma sayfasına ulaşacaksınız.

İki farklı şekilde Blogger blogunuzu WordPress’e aktarabilirsiniz.

 1. Blogger yedek dosyasını WordPress’e yükleyerek
 2. WordPress’e Blogger hesabınıza erişim izni vererek

1- Blogger yedek dosyasını WordPress’e yükleme

Yedek dosyanız maksimum 15 MB boyutunda olmalı. Daha yüksek olursa yükleyemezsiniz.
Eğer 15 MB’tan küçükse, sayfadaki Gözat butonuna tıklayıp yedek dosyanızı seçin. Daha sonra Upload and import butonuna tıklayarak aktarma işlemine başlayın.

2- WordPress’e Blogger hesabınıza erişim izni verme

Eğer yedek dosyanız 15 MB’tan büyükse veya yedekleme işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
Authorize butonuna tıklayın. WordPress, Blogger hesabınıza erişim için izin isteyecek. Erişim Ver butonuna tıklayarak erişim izni verin. Daha sonra import butonu ile içe aktarım işlemine başlayın. Hepsi bu kadar.

Konuyla ilgili takıldığınız veya hata aldığınız noktaları yorumlarınızda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
İyi bloglamalar.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Serkan
04 Mart 2011, 15:06

merhaba verdiğiniz bilgi ile bilgipinarim.blogspot.com adresimi dusunmekvepaylasmak.wordpress.com adresine taşıdım ama bilgipinarim.blogspot.com yazdığım da yine blogspot sayfam açılıyor herhangi bir yönlendirme olmuyor. anlattıklarınız sadece dosya aktarmamı yoksa yönlendirme de varmı.

Cevapla
  Tufan Tunç
  04 Mart 2011, 15:54

  Merhaba Serkan, bu yazıda yönlendirme konusunu anlatmadım. O konu hakkında henüz bir bilgim yok fakat araştırıyorum. Takipte kalırsan eğer, muhtemelen önümüzdeki hafta o konuda bir çözüm yayınlayacağım.

  Cevapla
M.Akif
05 Mart 2011, 16:45

@Serkan diğer işlemleri yapıp taşıdıysan sonra HTML bir yönlendirme kodu gir blogspot sitene olsun bitsin (:

Cevapla
necdet çelikhan
07 Mart 2011, 15:23

WordPress’e Blogger hesabınıza erişim izni verme şıkkı uygulandığında:
1-Blogspot yayını devam edecekmi?
2-Blogspot erişilmez olduğunda,wordpress de yayın devam edebilecek mi?

Cevapla
  Tufan Tunç
  07 Mart 2011, 17:17

  Merhaba Necdet,
  Blogger erişimine izin verdiğinde blogspot yayının devam eder, sadece yazıların WordPress hesabına kopyalanmış olur. Ayrıca Blogspot sitesi erişilmez olduğunda bu WordPress’i etkilemez. WordPress yayınına devam eder.

  Cevapla
   necdet çelikhan
   07 Mart 2011, 17:34

   Teşekkür ederim.

   Cevapla
ertan
08 Mart 2011, 16:24

kendi hostuma yüklemeye çalıştığımda bu hatayı alıyorum. bunun çözümünü biliyor musunuz ?

Could not connect to https://www.google.com

There was a problem opening a secure connection to Google. This is what went wrong:

Unable to find the socket transport “ssl” – did you forget to enable it when you configured PHP? (0)

WordPress ile olu�turdu�unuz için te�ekkürler | Belgeler | Geri Besleme

Sürüm 3.1

Cevapla
  Tufan Tunç
  08 Mart 2011, 17:29

  Merhaba Ertan, sanırım wp-config.php dosyana veritabanı sunucu bilgilerini yanlış girmişsin. Kontrol edip tekrar dener misin? Eğer ihtiyacın olursa WordPress kurulum videolarından yararlanabilirsin.

  Cevapla
   ertan
   08 Mart 2011, 17:54

   wordpress çalışıyor ama, yani adminden eklentiyi kurdum. daha sonra authorize kısmından blogger a tıkladığımda. erişime izin ver diyor ve ona basıyorum bu hatayı alıyorum.

   Cevapla
    Tufan Tunç
    09 Mart 2011, 11:14

    Kurulum sırasında olduğunu sanmıştım, yanlış anlamışım. Eğer bağlantı sırasında hata alıyorsan sunucu ayarlarından kaynaklanan bir sorun olabilir. Firewall gibi bir güvenlik eklentisi WordPress’in bağlantı kurulmasını engelliyor olabilir ya da ‘curl’ gibi dış kaynaklara bağlantı yapılmasını sağlayan özellik ayarlı olmayabilir. Yazıdaki 1. yöntemi kullanarak aktarma işlemi yapabilirsin.

    Cevapla
Yasemin
11 Mart 2011, 15:08

Merhaba,

Blogspot uzantılı siteler erişime kapanınca Ben de blogger üzerinden farklı bir alan adı satın aldım fakat blogspot uzantılı sayfaya girmeye çalışınca mahkeme kararıyla kapatıldı yazısı çıkıyordu . şimdi de sayfaya erişilemiyor yazısı çıkıyor ne yapmalıyım ?

Cevapla
  Tufan Tunç
  11 Mart 2011, 15:32

  Merhaba Yasemin,
  IP adresi ile yapılan yasaklamalarda blogspot üzerinden kendi alan adını kullanarak dahi yayın yapsan yine de bu engellemeyi aşamazsın. Kendi bilgisayarından blogun erişebilmek için buradaki geniş açıklamadan faydalanabilirsin. Şu anda yapılabilecek en basit ve hızlı çözüm blogspot’daki blogu WordPress.com üzerine taşımak. Blogunu taşıdıktan sonra kendi alan adını yine WordPress.com’daki blogunda kullanabilirsin (WordPress.com bu işlem için ufak bir ücret talep edecektir).

  Cevapla
aysenur
12 Mart 2011, 21:50

bu şekilde olağan yazılarımızı wordpress’e taşıyoruz.ben şuanda olağan tasarımım ve domain adresimle bir şekilde wordpress’e geçebilir miyim?

Cevapla
  Tufan Tunç
  13 Mart 2011, 03:01

  aysenur, maalesef şuanki tasarımını wordpress’e aktarman mümkün değil. WordPress’in görünüm panelinde varolan binlerce tasarımdan birini seçebilirsin. Varolan domain adresinle wordpress’e geçebilirsin. Yönetim panelinden Settings > Domains bölümünden domain’ini ekleyebilirsin. Anlatım buradaki sayfada mevcut.

  Cevapla
Ahmetyemekte
15 Mart 2011, 10:27

Hocam,
Bir hosting firmasından paket hosting hizmeti aldım. Blogumun domain ismini custom domain olduğu için korumak istedim ve dns ayarlarını edit edip hosting firmasına yönlendirdim. Ayrıca wordpress kuruldu. Ben sizin anlatımınız doğrultusunda içe aktarmak istediğimde Autorize ol dediğimde bana:
İstediğiniz sayfa gösterilemiyor. Başka bir site Google Hesabınıza ulaşım istiyordu, fakat eksik bir istek gönderdi. Lütfen bu hata mesajını aldığınız sırada ulaşmaya çalıştığınız siteye bu hata hakkında bilgi verin. Detaylı hata mesajı şöyledir:

“http://ahmetyemekte.com” sitesi kaydedilmemiş.

mesajı veriyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Cevapla
  Tufan Tunç
  16 Mart 2011, 00:35

  Ahmet, bu şikayet daha önce de geldi. Hosting sağlayıcının sunucu ayarlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Çözümünü bulamadım fakat Blogger’dan yedek alıp bu yedeği WordPress’e yükleyerek aktarım işlemini yapabilirsin.

  Cevapla
   Ahmetyemekte
   16 Mart 2011, 18:04

   Tufan, yardımın için teşekkür ederim.

   Cevapla
Gülşah Ayhan
17 Mart 2011, 10:59

Merhaba,

ben yukarıda anlattığın yöntemle içeriklerimi wordpresse aktardım ama bu plugin, imajları taşımıyor. görselleri aktarmak için de başka bir plugin buldum blogger image import diye imajları aktarmayı beceremedim.

nedendir bir fikrin var mı? veya imajları aktarmak için ne yapabilirim bir yol gösterebilir misin?

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Mart 2011, 14:55

  Merhaba Gülşah, ben denediğimde görselleri de aktarmıştı. Normal şartlarda aktarması gerekiyor fakat upload klasörünün yazma izni yoksa yükleyememiş olabilir. Kontrol edip tekrar denemeni tavsiye ederim.

  Cevapla
   Gülşah Ayhan
   17 Mart 2011, 16:45

   ilginç bir şekilde benden başka herkez imajları görebiliyor. anlamadım. bir de upload klasörüne bakıyım.

   teşekkür ederim.

   Cevapla
Bengü
31 Mart 2011, 21:10

Merhaba, hiçbir şekilde blogumu wordpresse taşıyamıyorum. Yedek almayı denedim.Siz 15 mb ise taşır yazmışsınız ama wordpresse 2mb sınırı veriyor.

Google hesabıma erişim izni verdiğimde ise hata alıyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Cevapla
  Tufan Tunç
  01 Nisan 2011, 10:44

  Merhaba Bengü, sanırım kurulumu kendi hostuna yaptın. Sunucudaki php.ini dosyasından, dosya yükleme üst sınırının arttırılması gerekiyor fakat muhtemelen senin o dosyaya erişimin yoktur. Bu konuyu hosting firmana iletirsen sana yardımcı olacaklardır.

  Cevapla
gul
05 Nisan 2011, 14:56

selam,
4 gündür büyük sıkıntıdayım, blogspot üzerinde Enom’dan aldığım domainde barınan blogumu, Wpye aktarmak için Wpden bir blog açıp oraya yazıları aktardım. Domainimi de wp blogundan(blog yükseltme kısmından) domain mapping satın alarak, Enom’a girip dns ayarlarına wp dns ayarlarını yazarak wpye yönlerdirdim. Siteme girildiğinde site açılıyor(şu an private yaptım)burada sorun yok.
Sonra domainimi Enom’dan alıp bir turk firmasına transfer etmek için işlem başlattım. Dns ayarlarına türk firmanın dns adreslerini yazmayı unutup, transferi başlatmışım, bu hata oldu. Transfer içinde beklemem lazımmış. Sonra aynı turk firmasından bir host paketi satın aldım, bu hostu sitemde kullanıp temayı değiştirecektim ama o işlemi de sanırım yapamadım çünkü sitemle host arasında bir bağlantı kuramıyorum. Yani sitem normal ücretsiz bir blog gibi duruyor hala.

Şimdi kafam tamamen karıştı. Blogu yükseltmem için ne gibi bir ayar yapıp, hostumu siteme bağlayacağım? Bu konuda yardım ederseniz sevinirim

sevgiler

Cevapla
  Tufan Tunç
  05 Nisan 2011, 20:15

  Merhaba gul, talihsiz bir sorun yaşamışsın. Şu durumda domain’in wordpress’ten aldığın ücretsiz bloga yönleniyor olmalı. Satın aldığın hosting’e yönlendirmen için transfer işleminin gerçekleşmesini beklemekten başka çaren yok maalesef. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra dns ayarlarını değiştirebilirsin.

  Cevapla
Selva
06 Nisan 2011, 15:49

Merhaba
Blogger yedek dosyasını WordPress’e yüklemek istiyorum ancak bende gözat çıkmıyor. Erisim veri sectigimde:

Doğrulama başarısız
Bir şeyler ters gitti. Sorun devam ederse, bu bilgiyi destek masasına gönderin.

HTTP/1.0 403 Invalid AuthSub token.
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Content-Length: 167
Date: Wed, 06 Apr 2011 12:48:46 GMT
Expires: Wed, 06 Apr 2011 12:48:46 GMT
Cache-Control: private, max-age=0
X-Content-Type-Options: nosniff
X-XSS-Protection: 1; mode=block
Server: GSE

Invalid AuthSub token.

Invalid AuthSub token.
Error 403

cıkıyor. Yardım eder misiniz?

Cevapla
  Tufan Tunç
  07 Nisan 2011, 17:26

  Selva, eğer WordPress kurulumu kendi sunucundaysa dosyaları tekrar atmayı dene. Gözat butonu mutlaka çıkmalı, çıkmıyorsa kurulumda bir hata var demektir. Eğer wordpress.com üzerinden blog aldıysan tarayacıdan kaynaklı bir sorun olabilir, farklı bir tarayıcıyla (Firefox, Chrome) tekrar dene.

  Cevapla
   selva
   11 Nisan 2011, 13:56

   Ben bir host satın aldım, oradan bana ücretsiz WP yükleme imkanı verdiler. blogadi.com/wp-admin ile giriş yaptığımda yönetim panelim sizin yukarıda gösterdiğiniz şekilde değil. Araçlar menüsü yok. Günlerdir sorunu çözemedim!!

   Cevapla
    Tufan Tunç
    12 Nisan 2011, 00:34

    Hosting firması yetkilileriyle iletişime geçip bu sorununu söylersen yardımcı olacaklardır. Normal şartlarda WordPress kurulumunda araçlar menüsü gelir, belki onların bir düzenlemesi olmuş olabilir.

    Cevapla
selva
12 Nisan 2011, 16:19

Çok teşekkürler WordPress’in yeni versiyonunu yükleterek sorunu halletim.

Cevapla
Nuray topcu
29 Ekim 2011, 15:58

bilgisayar hakkında hiç bilgim yok.çat pat yöntemlerle 4 yıla yakındır blog yazıyorum.blogspottan com adresine,wordpress e geçtim.ama önceki blogdan arşivimi yeni yerime taşımayı beceremedim.bir şeyler yapıp elimdekileri silerim diyede korkuyorum.ne yapacağımı bilmiyorum.Plrofesyonel yardım çok masraflı olmasa böyle bir yola başvurmayı düşünüyorum ama kime danışayım onu da bilmiyorum.
bilgilerinize arz ederim.saygılar.

Cevapla
  Tufan Tunç
  05 Kasım 2011, 10:38

  Merhaba Nuray,
  daha önce buradaki yazıda facebook’ta wordpress desteği veren bazı gruplardan, sayfalardan bahsetmiştim. Bu sayfalarda yardım istersen eğer, destek olacaklarına eminim.
  İyi bloglamalar.

  Cevapla
Kadir
10 Ocak 2012, 12:36

Merhaba Tufan, bu işlemi yaparsak google’daki mevcut indekslerimi kaybederim çünkü kendi domainimi kullanıyorum Blogger’da. Bu sorunu nasıl aşarız?

Cevapla
  Tufan Tunç
  10 Ocak 2012, 16:04

  Merhaba Kadir,
  Google Webmaster Araçları‘na girip Blogger blogunuzu ve WordPress blogunuzu ekleyin. Daha sonra Blogger blogunuzun ayarlarına girip Adres Değişikliği sayfasından WordPress blogunuzu seçin. İndeksleriniz en kısa zamanda aktarılır.

  Cevapla
eren
25 Ocak 2012, 02:08

Merhaba Tufan,
Bende bugunlerde bu makalede anlattığının tam tersini yapmaya çalışıyorum yani kendi hostumda bulunan bir wordpress blogumu bloggera aktarmayı düşünüyorum fakat Kadir’in de dediği gibi mevcut indexlerimi kaybetmekten korkuyorum çünkü su an google indexindeki bağlantılarım şu şekilde

alanadı.com/örnek-post fakat bloggera geçtiğimde
bu bağlantı;

alanadı.com/2012/01/örnek-post.html olacak veya bloggerdan wpye gecenler içinde tam tersi oluyor webmaster toolsdan adres değişikliğini tüm alt linkler için yapabiliyor muyuz? ya da bunu sağlayan herhangi bir araç var mı?

Tesekkurler

Cevapla
  Tufan Tunç
  25 Ocak 2012, 17:11

  Merhaba Eren,
  Webmaster Araçları’ndan adres değişikliği yaptığında, eski indekslerin yeni adresteki indekslerin ile değiştiriliyor. Webmaster Araçları servisi Google tarafından sunulduğundan, indekslenme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
Erdem
03 Mart 2012, 02:16

Merhaba Tufan,
Ben wordpresste yeniyim ve fazla birşey bilmiyorum.Wordpress’i kurdum sanal sunucudan sitemi yapıyorum fakat sitem görünmüyor.Kendi başka bir siteyemi aktarmam lazım.Umarım anlatabilmişimdir.

Cevapla
  Tufan Tunç
  11 Mart 2012, 15:21

  Merhaba Erdem,
  wamp ve benzeri yazılımlarla sanal sunucuda kurulan WordPress kurulumuna, internet tarayıcının adres çubuğuna localhost yazarak erişebilirsin. Eğer ulaşılamıyorsa kurduğun yazılımdan kaynaklanan bir sorun vardır.

  Cevapla
Pavlovs Partner
04 Temmuz 2012, 21:00

Merhaba Tufan,

Ben de blog yazılarımı Blogger’dan WordPress’e taşımaya çalışıyorum. Admin Panelinde İçe Aktar (Import) a bastığımda WordPress’te ilk bana bilgilerimi sordu ve ben de doldurdum. Ancak işlem gerçekleşmedi ve boş sayfa gösterildi. Şimdi ne zaman İçe Aktar’a bassam o boş sayfayı görüyorum. Acaba bu sorunu nasıl çözebilirim? Çok teşekkürler.

Cevapla
  Barış
  05 Temmuz 2012, 14:30

  Merhaba

  Lütfen sorularınız için http://www.wpdestek.com/forum adresini kullanınız..

  Ben ve Tufan Sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız..

  Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress blogunuzdaki kırık linkleri temizleme yöntemi

Varsayalım ki tanıtımını yaptığınız programın sitesindeki sayfa silindi veya hakkında […]

Kapat