RSS
47
728x90 ad area

AjaxWP Nedir?

AjaxWP Nedir?

AjaxWP WordPress’inizi hızlandırmayı amaçlayan ve günlüğünüzü Ajax ile donatan bir sistem. Bunun sayesinde örneğin bir yazıya tıkladığınızda sayfanın tamamı yenilenmez, sadece içeriğinizi görüntülediğiniz kısım değişir. Böyle anlatınca pek anlaşılmıyor sanırım 😀 Bunu düşünerek buraya kurdum bu sistemi. Adresini verdiğim siteye girip yukardaki “İletişim Formu Eklentisi”ne tıklayarak, sitede arama yaparak veya “AjaxWP’yi Denemek İçin Tıklayın” başlığına tıklayarak AjaxWP’nin neler yapabildiğini görebilirsiniz.

Bu gördükleriniz sakın zor sanmayın. Tam tersine inanamayacağınız kadar basit 😉

KURULUM

Son olarak temamızın header.php dosyasında < head >… < / head > tagleri arasında herhangi bir yere şu kodları ekleyin.

[php]
[/php]

Kodun açıklaması ise şöyle;

ajax_wp_updatable_element = en önemli seçenektir. Sitenizde yazıların yani içeriğin değişmesini istediğiniz div seçicisinin ismini girmelisiniz. Örnekle açıklayayım. Blix temasının index.php dosyasında bizi ilgilendiren kod şu şekildeydi;

[php]

[/php]

Bu koda göre belirttiğim yere “content” yazmam gerekiyordu ve dikkat ettiyseniz “div” seçicisi kullanılıyor.

ajax_wp_blog_title = “Sitenizin ismi”;
ajax_wp_blog_base_path = sitenizin dizini. Ana dizindeyse / yeterli olacaktır.
ajax_wp_permalink = eğer benim sitemde kullandığınız gibi kalıcı bağlantılarınızı ayarladıysanız (p=12 yerine başlık yazıyor yani) “mod-rewrite” yazmalısınız. Eğer günlüğünüzü kurduğunuz gibi kullanıyorsanız “querystring” yazmalısınız.
ajax_wp_updatable_element_tag = değişen seçicim div seçicisiydi. Sizde de büyük ihtimalle öyledir. Değiştirmeden deneyin.
ajax_wp_search_field = eğer arama kriterinizi değiştirmediyseniz ki %90 değiştirmemişsinizdir burası örnekte verdiğim gibi s kalsın.
ajax_wp_update_mode = burasını değiştirmenize de gerek yok. Ama bilginiz olsun “quick” ve “full-page” değerlerini alabilir.
ajax_wp_loading_image = temanızın resim klasörünün adresini buraya yazın.

Umarım memnun kalırsınız. Bunun bir dezavantajı var ki o da sitenizin url’sini biraz kötü gösteriyor. Gül diken meselesi yani 🙂

Güle güle kullanın efem…

Not: Paketten çıkan wp-content klasörünü kullanmadık. Kendi temanızı yapmayacaksanız gerek de yok. Daha detaylı bilgi için yetkili siteye bakabilirsiniz.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Ahmet
20 Eylül 2006, 20:39

Merhaba,
çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim merak ettiğim bir özellikti Ajax.

Size birkaç soru sormak istiyorum.
Acaba bunun google aramalarına veya indexlemesine bir zararı olur mu? Karmaşık çıkan URL’ler nedeniyle?

İkinci olarak, adsense reklamlarım çıkmıyor bunu nasıl düzeltebilirim acaba 🙂

Sevgiler,
kolay gelsin.

Cevapla
yakuter
21 Eylül 2006, 11:09

İlk sorunuzun cevabı hayır yani bir sorun çıkmaz google’ın indekslemesinde. Çünkü önemli olan o linkler değil, yazıların asıl kalıcı bağlantılarıdır google için.

ikinci sorunuzun cevabına bir şey söyleyemicem. Eklentinin yazarı da tam bir bilgi sunmamış bu konuda.

Son olarak şunu söylemeliyim ki bu makaleyi merak eden kişiler için yazdım ama fazla kullanılmıyor bu siste. Malum URL’ler ciddi bir görsel sorun yaratıyor. Dip not olarak söyliyim dedim 🙂

Cevapla
Murat Topçu
18 Kasım 2006, 03:19

Anlatım için teşekkürler ama kurdum geri kaldırdım 🙂 O linkler nedir öyle 😀

Cevapla
muharrem
02 Ocak 2007, 13:30

Güzel bir eklenti.İnternet explorerde güzel çalışıyor. Link görünümleri hariç. Ama Fireworkte çalışmıyor. Ve siteyi kitliyor. Hiç bir link açılamıyor. Adres satırında link değişimi gözleniyor ama sayfa açılmıyor. Yazar sanırım sadece internet explorer için tasarlamış bu eklentiyi. Not: Hemen Opera da da deniyorum. Operada güzel göründü.

Firefox’ u güncelleyeceğim düzelmezse kaldırmak en iyisi.

Malum ziyaretçler genelde internet explorer kullanıyor ama yinede firefox kullanıcılarına saygısızlık olmasın.

Cevapla
Caner
10 Ocak 2007, 22:31

Evet gerçekten güzel bir eklenti ve normalde içeriğin olduğu sayfalarda çok güzel çalışıyor ancak bir sıkındım var.Advanced GlassBlue temasını bilirsiniz hani şu N. Design Studio’nun oluşturduğu.İşte onun sağ alt köşesinde bir de RSS ve Giriş linki vardır.İşte bunlardan RSS’ler için olanına tıklandığı zaman normalde ayrı bir sayfada açıp, beslemeye abone edeceğine gidip RSS’leri content bölümünde açıp text olarak gösteriyor.Hadi diyelim bunu kullanıcıları adres çubuğunun yanındaki RSS ikonuna yönlendirmekle hallettik.Birde Giriş linki var.Eskiden Giriş’e tıklayınca sayfayı tamamen yeniler ve WordPress’in logosunun olduğu bir login ekranı gelirdi.Şimdi ise yine aynı şekilde content bölümünde bu çıkıyor ve sonra ekranın ortasında geliyor.Evet tam olarak şöyle oluyor:
Giriş e basınca CSS’lerin pasif olduğu bir halde ortada açılıyor ve sayfa yükleme işlemi tam olarak bitince sanki arkaplanın üzerindeymiş gibi login ekranı geliyor.Hani arkaplanın üzerinde dururken arka tarafa bir gölgeleme yapsa tamam süper olacak ama yapmıyor.Bu Firefox^ta böyle oluyor.Windows’a geçip IE’de denediğim zaman ise tek fark işte o login ekranı ekranın ortasında gelmeyip content bölümünde kalıyor.Login olunuyor ve WordPress’in yönetim paneli yine ortada kalıyor ancak ondan sıkılmıyorum çünkü hiç sorunsuz çalışıyor.Sizce bu Giriş linki mevzusunu nasıl halledebilirim ?

Cevapla
Cihan Culha
02 Şubat 2007, 14:19

Anlaşılan şimdi kurmak acele olacak. Yorumları okuyup bu kanaate vardım. Bekleyelim biraz daha gelişsin ajax mevzuları. Paylaşım için teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kategori Görünürlülük (Category Visibility)

Eklenti Adı : Category Visibility (Kategori Görünürlülük) İşlevi : İstediğiniz […]

Kapat