RSS
47
728x90 ad area

5 Adımda WordPress Sitenizi Hızlandırın

5 Adımda WordPress Sitenizi Hızlandırın

WordPress sayfa açılışlarınızı hızlandırmak ister misiniz? Dave Rupert, WordPress sayfa açılış hızını 1 saniyenin altına indirdiği yöntemleri açıklamış. Makaledeki bilgiler Matt‘in (WordPress Geliştiricisi) dahi ilgisini çekmiş ki, yazıda onun da yorumunu görebilirsiniz.

WPDestek okurları için bu makalenin tamamını Türkçe’ye çevirdim.

WordPress Performansınızı Arttırın

Haziran ayında, Kyle Simpson ile bir röportaj yaptım. Web performansı ve Google’ın “Web’i Daha Hızlı Yapma” planı hakkında konuştuk. Bu plandan sonra Google, internet sitelerinin sayfa açılış hızlarını ödüllendireceğini bildirdi. Ve Webmaster Araçları’ndaki bölmede 1.4 saniyeyi işaretledi.

Beni şaşkınlıkla birlikte bir çeşit korku sardı. Çünkü, çok çaba göstermemize rağmen, 3-5 saniyeyi bulan sayfa açılış hızlarını iyi, 7 saniyeye ulaşan sayfa hızlarını ise kabul edilebilir bulurdum. The ATX Web Show röportajının kaydından sonra buradaki istatistiklerimin işe yaramaz olduğunu fark ettim ve sitemin hızını %500 arttırdım.

Bu sonuçlardan sonra tek düşündüğüm şey Web Optimizasyonu oldu. Şimdi webi milisaniyelerde görüntülüyordum. Eğer siz de benim gibiyseniz ve optimizasyona gerekli önemi vermediyseniz, belki de bu fikri yeniden değerlendirmelisiniz. Ve bu yanlızca sizin sorununuz değil, aslında kullanıcıların zamanını %80 oranında önyüz(frontend) çalıyor. Burada hedefi sadece birkaç kilobyte’lık tasarruf olarak düşünmeyin, hedef herşeyin olabilecek en düşük boyutlarda olduğundan emin olmak. Dosya boyutlarını azaltmak, istekleri azaltmak ve önbelleği etkinleştirmek.

Daha Hızlı Bir Web Sitesi için 5 Adım

Bu dökümanda CDN’ler ve benzeri ücretli yöntemleri kullanmadan YSlow ve Page Speed puanlarını arttıran yöntemleri adım adım anlattım. Pek çok site size sadece önbellek (cache) eklentisi kurmanızı söyler. Tabi ki bu eklentiyi kuracaksınız (5. Adım’a bakın), fakat optimizasyonları yaptıktan sonra. Aksi takdirde bu bir halta yaramaz, bu hastalığa çare olmaz, bir domuza ruj sürmeye benzer veya her neyle örneklendirmek isterseniz onu kullanın.

Adım 0: Doğru Araçları Yükleyin

Webkit Web Inspector
Web Inspector’ü kullanabilmeniz için Chrome veya Safari‘yi indirmeniz gerekiyor. Web Inspector’ün Kaynaklar Paneli sayfa açılış hızınızı gösteren görselleştirmelere ve adım adım eğlenceli karşılaştırmalar içeren geliştirmelere sahip.
Firefox
Eğer buna sahip değilseniz, yanlış sitedesiniz demektir. Eğer sahipseniz, Firebug eklentisini yüklemelisiniz.
Firebug
Bunu zaten kurmuş olabilirsiniz, fakat buna YSlow ve Page Speed eklentilerini kurmak için ihtiyacımız olacak.
YSlow
Yahoo’nun geliştirdiği bir Firebug eklentisi. Sayfa hızınızı derecelendirir ve belirlenmiş kriterlere göre size bir başarı notu sunar.
Page Speed
Google’ın geliştirdiği bir Firebug eklentisi. Page Speed YSlow’a çok benziyor. Sayfa hızınızı derecelendiriyor ve nasıl hızlandırabileceğinizi anlatıyor. Bu benim ikinci favorim.
Webmaster Araçları
Eğer erişebiliyorsanız Webmaster Araçlarına sitenizi kayıt edin. Laboratuvar > Site Performansı sekmesinde, Google tarafından kayıt edilen ortalama sayfa hızı değerlerinize ait grafiğe ulaşabilirsiniz.

Adım 1: CSS Dosyanızı Küçültün & Optimize Edin

Bu sadece 3 adımdan oluşan bir işlem ve burada sitemizin ağırlık fazlasını kesip atacağız. Burada sizin %10’luk bir değişim söz konusu. Eğer size çok yavaş gelmeyecekse, satır satır ilerleyin ve bolca tekrar edin.

CSS Dosyanızı Küçültün

Page Speed’i açın ve “Analyze Performance”a tıklayın. “Minify CSS” başlıklı sekmeyi bulun. Burada sayfanızın çağırdığı her CSS dosyasının optimize edilmiş versiyonlarına ait indirme linklerini görebilirsiniz. Temanızın CSS’lerini bunlarla değiştirin.

WordPress için, temanızın tanımlamalarını içeren bölmeyi optimize edilmiş CSS dosyanızın en üstüne eklemeyi unutmayın.

Ne yazık ki WordPress’te, bir çok blogun kullandığı eklentiler içerisinde yapımcılarının imzalarını bulunduran eklentiler, optimize edilmiş dosyalara bile yapımcısının imzasını yerleştirebiliyor. Kullandığınız bazı eklentilerin CSS dosyanızı düzenlemesi mümkün. Yalnızca mükemmel bir dünyada WordPress eklentileri optimize kodlarla birlikte gelir.

Bu belki tavsiye edilmez, fakat ben eklentileri düzenleyerek içlerindeki CSS ve Javascript’e ekstra kodlar ekleyen bölümleri çıkarıyorum. Bunu her eklenti güncellemesinde tekrarlamak gerekiyor.

Öğrenme Noktası: Gereğini Aşmayın. Verimli CSS Seçicileri Kullanın.

Ben her zaman en iyi olanın en belirgin seçicileri kullanarak yazılan CSS’in iyi olduğunu önerirdim, ama bu yanlışmış. Bunun adı “aşırıya kaçmak” oluyor ve ayıklama işlemi için tarayıcıyı daha fazla çalıştırıyor. Hız oyununda kazananlar benzersiz sınıf ve benzersiz elemanlar olacaktır.

#header nav ul li a { ... }
 /* kötü. 5 seçici bu iş için çok fazla. */
 
 ul.commentlist { ... }
 /* kötü. yapışık fazlalık. */
#header a { ... }
 /* daha iyi. daha dolaysız. gerçekten iyi. */
 
 .commentlist { ... }
 /* daha iyi. sadece sınıf seçici fazla spesifik olabilir. daha fazla çevik.*/

Ben bunu üstü kapalı özetledim, ama Chris Coyier CSS-Tricks’deki CSS’i Verimli Kılmak yazısında harika anlatmış.

Küçültülmüş CSS Sonuçları

Benim düşüncem, insanların okuyabileceğim şekilde CSS yapmamın daha iyi olacağı yönünde, ama bu ekstra 180 KB ekliyor. Siz bir sonraki adıma geçip kullanılmayan sınıfları çıkarabilirsiniz, ama ben şahsen bazı jenerik sınıfların bulundurulmasını tercih ederim (tablolar gibi).

 
Toplam Boyut
Yüklenme Süresi
Küçültme Öncesi
248.96 KB
2.57 sn
Küçültme Sonrası
70.82 KB
2.07 sn

Adım 2: Optimize Görseller

Görselleriniz çok şişman. Photoshop’un “Save for Web” özelliği çok güzel optimizasyonlar sunuyor, ama burada fazlalıklar var. Resimleriniz atılması gereken gereksiz, kocaman meta verilerine sahip. Bunu düzeltmek çok kolay olmayabilir. Burada resimlerinizi optimize edecek bazı araçlar var.

Page Speed resimlerinizdeki fazlalıkları atıp size optimize hallerini sunar.
Kayıt edin ve sitenize yükleyin(upload edin).

YSlow > Tools > All Smush.it – bu sayfanızdaki tüm resimleri bir defada küçültür ve klasör yapısını bozmaz. Bu inanılmaz derece pratik.

ImageOptim (Mac için) çevrimdışı çalışan ve belirlediğiniz klasördeki resimleri optimize eden harika bir araç.
Resimlerinizi internete upload etmeden önce bunu uygulayın, daha sonra upload edin.

Bazen sadece 400 B kazancınız olur ve “Buradaki amaç nedir?” diye düşünebilirsiniz. Yüzdelere odaklanın. Eğer resminiz %9 oranında küçülmüşse, bu kullanıcılarınızın resminizi %9 daha hızlı göreceği anlamına gelir. Matematik!

Resminizi ya da resminizin bulunduğu klasörü optimize işleminden önce yedeklediğinizden emin olun.
Eğer resimlerinizde Adobe RGB renk profilini kullanıyorsanız, bazı optimize araçları bu profili resminizden silebilir ve resminizde renk kayıpları oluşur. Adobe RGB profili yazdırma işlemleri için resminize 50 KB ekler. sRGB profilini kullanın.

Resimlerinizi Orantılı Şekilde Boyutlandırın

Bu iyi bir başlangıç. 400×400 px boyutlarınızdaki görseli sayfanızda 200×200 px olarak kullanıyorsanız onu 200×200 px olarak boyutlandırın. Büyük resimlerin indirilmesi ve tarayıcı tarafından boyutlandırılması uzun sürer.

Resim Boyutlarını Belirtin

Resim boyutunu belirtme hakkında çok büyük bir taahhüt bulunmasa da, Page Speed resimlerinizin boy ve en oranlarını belirtmenizi öneriyor, böylelikle tarayıcının bunu ayırt etmesine gerek kalmıyor. Bunu etiketinize ekleyin. Görevi tamamlamanız toplamda 2 dakika sürer.

Sprite’la Beni

Sprite’ları kullanın. Biraz zamanınızı harcayın, ileride bunu kazanırsınız. Bu tonlarca HTTP isteğini önler ve hatta sitenizi çok daha hızlandırır. Google performans gurusu Steve Souders, sizin için SpriteMe adında bir araç yaptı. Bookmarklet’i tarayıcınıza ekleyin ve anasayfanızdayken buna tıklayın, sonra bırakın işini yapsın. O size sprite edilmiş resimlerinizi ve stil dosyanız için gerekli CSS kodlarını paketleyip verir. Gereken yetenek: Matematik.

Küçültülmüş Resim Sonuçları

Resimlerimin optimizasyonlarından sonra ki kazançlarım burada. Kazançlardaki doğru orantıyı görebilirsiniz. %17’lik KB kazancının sonucu %23’lük hız artışı.

 
Toplam Boyut
Yüklenme Süresi
Küçültme Öncesi
70.82 KB
2.07 sn
Küçültme Sonrası
54.66 KB
1.60 sn

Javascriptleri Küçültün ve Optimize Edin

Tıpkı CSS’te olduğu gibi, Page Speed ile sayfanızdaki JS’lerin küçültülmüş hallerini indirebilirsiniz. Küçültülmüş hallerini alıp sitenizdekilerle değiştirin. Bu size %10’luk bir değişim sağlar. Yine kullanmış olduğunuz eklentiler JS’lere ekstra satırlar ekliyorsa, bu eklentileri düzenleyerek bunu engelleyin.

Tek JS Kütüphanesi ile Hepsine Hükmedin

Eğer JQuery, Mootools ve Prototype kütüphanelerini birlikte kullanıyorsanız, birşeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Bu kütüphaneler birbirlerinin aynısı olan pek çok fonksiyon taşırlar ve siz bunları kullandığınızda basit anlamıyla kendinizi tekrar etmiş gibi olursunuz, bant genişliğini çöpe atmış olursunuz. Kullanmış olduğunuz eklentileri iyi bir göz atın. Hangi eklentinin hangi kütüphaneyi kullandığını bulun ve tek bir kütüphaneye odaklanıp onu kullanın (JQuery). Seçtiğiniz kütüphaneyi kullanan alternatif eklentiler kullanın.

JS Küçültme Sonuçları

Sizin sonuçlarınız değişik olabilir. Eğer birden çok JS kütüphanesini elediyseniz, yüzlerce KB tasarruf ettiğinizi görebilirsiniz.

 
Toplam Boyut
Yüklenme Süresi
Küçültme Öncesi
54.66 KB
1.60 sn
Küçültme Sonrası
39.28 KB
1.53 sn

Adım 4: .htaccess ile Apache’nin GZIP Özelliğini & Tarayıcı Önbelleğini Etkinleştirin

Bu işi iyice öğrenmek uzun zamanımı aldı. Bu uygulama için yeterince cahildim, google’layıp birkaç iyi kaynak buldum. Eğer Apache üzerinden yayın yapıyorsanız (muhtemelen öyledir), aşağıdakileri .htaccess dosyanıza WordPress’e ait kodlardan hemen sonra ekleyin. Eğer bu işlemin ne yaptığını anlayamadıysanız, sorun değil. Sırasıyla şunları yapıyor:

 1. Gzip ve mod_deflate mime türlerini algılıyor.
 2. Mime türü için mod_expires’ı algılayıp bitiş(expire) süresini ayarlıyor.
 3. Mime türü için mod_headers’ı algılayıp, Tarayıcı Önbelleği limitlerini ayarlıyor.
 
 
# Enable GZIP
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
 
# Expires Headers - 2678400s = 31 days
<ifmodule mod_expires.c>
 ExpiresActive On
 ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
 ExpiresByType text/html "access plus 7200 seconds"
 ExpiresByType image/gif "access plus 2678400 seconds"
 ExpiresByType image/jpeg "access plus 2678400 seconds"
 ExpiresByType image/png "access plus 2678400 seconds"
 ExpiresByType text/css "access plus 518400 seconds"
 ExpiresByType text/javascript "access plus 2678400 seconds"
 ExpiresByType application/x-javascript "access plus 2678400 seconds"
</ifmodule>
 
# Cache Headers
<ifmodule mod_headers.c>
 # Cache specified files for 31 days
 <filesmatch "\.(ico|flv|jpg|jpeg|png|gif|css|swf)$">
 Header set Cache-Control "max-age=2678400, public"
 </filesmatch>
 # Cache HTML files for a couple hours
 <filesmatch "\.(html|htm)$">
 Header set Cache-Control "max-age=7200, private, must-revalidate"
 </filesmatch>
 # Cache PDFs for a day
 <filesmatch "\.(pdf)$">
 Header set Cache-Control "max-age=86400, public"
 </filesmatch>
 # Cache Javascripts for 31 days
 <filesmatch "\.(js)$">
 Header set Cache-Control "max-age=2678400, private"
 </filesmatch>
</ifmodule>

webperformant.htaccess

Ben bu kodları bir düzine sitede ve farklı hostlarda denedim, bir problem görmedim. Zaten desteklenmeyen özellikleri görmezden geliyor. Eğer faydasını gördüyseniz, lütfen GitHub üzerinden yorum yapınız.

GZIP ve Tarayıcı Önbelleği Sonuçları

Artık tarayıcılar sitenize ait dosyaları saklayıp, gerektiğinde yükleyecekler. Bir sonraki sayfada tarayıcı görselleri yeniden indirmeye gerek duymayacak, mesela arkaplan resimleri gibi. Tabi bu görseller tarayıcı önbelleğinde bulunduğu sürece. Performans araçları için bir not, bazı sayfalarda sayfa boyutu 0 KB olarak görünebilir. Bu sayfanın açılması için gerekenler tarayıcı önbelleğinden karşılanmıştır.

Burada bir problemle karşılaştım. GIDZipTest ve HTTP Sıkıştırma Testi GZip’in aktif olduğunu söylese de Page Speed bunu görmedi. Sonunda bunu Page Speed’de yakaladım ama doğru oranlar alamadım.

Adım 5: Performans için WordPress Eklentileri

WordPress’in web performansı için son adımda buradaki bazı eklentileri yüklemek gerekiyor. Yazının başında da söylediğim gibi, yarım yamalak berbat kodları düzeltmediğiniz sürece bu eklentilerin sitenizi hızlandırmasını beklemek yanlış. Sitenizin sağlam kemiklere ihtiyacı var. Ve okurlarınız bunu hak ediyor.

WP Minify
WP Minify, JS ve CSS dosyalarınızı optimize edip birleştirren mükemmel bir eklenti. Bende Javascript dosyalarını birleştirdiğinde bir problemle karşılaştım fakat, hiçbir eklenti betikleri mükemmel birleştirip sonunda çalışır halde sunamaz. Yine de deneyin. Eğer JS’lerinizi başarıyla sıkıştırıp tek dosya haline getirebilirseniz sizi alkışlayacağım.

WP Super Cache
Şimdi sayfanız optimize edildi, sayfa yüklenme hızınıza baktığınızda göreceğiniz ilk mavi nokta muhtemelen HTML’iniz olacaktır. Bunun sebebi gidip-dönüşler:

Alıcı İsteği -> WordPress Sunucusu -> Veritabanı -> WordPress Sunucusu -> Alıcı

Önbelleklemeyi etkinleştirdiğimizde veritabanına uğramak gerekmiyor:

Alıcı İsteği -> WordPress Sunucusu -> Alıcı

DAHA HIZLI! Aslında bu işlem daha karmaşık fakat basit anlatımıyla bu şekilde gerçekleşiyor.

Bu işlem için WP SUPER CACHE‘i muhteşem buluyorum ve şiddetle öneriyorum. Kurulumu sırasında başınızı ağrıtacak geçici klasör oluşturma, bazı klasörler yazma izni verme, wp-config.php dosyasına satır ekleme ve .htaccess dosyasını düzenleme gibi işlemler olabilir. %30 oranla WordPress kurulumunuzda beyaz ekran görebilirsiniz fakat bu sizi korkutmasın. Sadece yönergeleri izleyin ve adım adım kurulumu gerçekleştirin. Sonuçta ziyaretçileriniz HTML’inize sadece milisaniyeler içinde ulaşabilecek.

Sonuç Olarak

Sizin sonuçlarınız değişebilir, ama ziyaretçilerinize çok daha iyi bir web deneyimi yaşatacağınıza söz veriyorum. Bana bir bakın, 4 saat google’ladım, engellerle karşılaştım ve blog notları yazdım. Sizin sadece 1 saatinizi alacak.

 
Toplam Boyut
Yüklenme Süresi
Öncesi
248.96 KB
2.57 sn
Sonrası
36 KB
796 ms
Şimdi daha iyi bir web sitesinden sadece 1 saat uzaktasınız. Bunları yapmamanın bir bahanesi olamaz.

Kaynak: Web Performant WordPress by Dave Rupert
Çeviri için izin alınmıştır. Lütfen makaleyi paylaşırken, tamamını paylaşmak yerine bir kısmını paylaşın ve bu yazıyı kaynak gösterin.

Düşüncelerinizi yorumlarınızda belirtirseniz sevinirim.

Thanks Dave. A very useful article.

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
cezzaa
14 Eylül 2010, 17:15

Ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bilgiler sunmuşşsunuz sırasıyla işlemler sitemde uygulamaya çalışacagım umarım etkisini gösterir. Çok kaliteli bir paylaşım sunmuşsunuz wpciler için tekrar tşkler.

Cevapla
  Tufan Tunç
  14 Eylül 2010, 17:29

  Beğenmene sevindim. Faydasını göreceğine eminim, şimdiden kolay gelsin. 🙂

  Cevapla
Cahap
14 Eylül 2010, 19:24

Güzel yazı düzenlenmiş. Firebug’u felan yükledik ama bir yararı var mı göreceğiz 🙂

Cevapla
  Tufan Tunç
  14 Eylül 2010, 20:21

  Cahap, biliyorsun ki sadece yüklemek yetmez. Bu eklentileri kullanarak gereken optimizasyonları da yapman gerekecek. 🙂 Biraz vaktini çalabilir bu uygulamalar fakat memnun kalacağını umuyorum.

  Cevapla
gevv
14 Eylül 2010, 21:13

Teşekkürler

bende uzun süredir bu konuda kendimi geliştirip çalışmalar yaptım

ama hiç hız testi yapmamıştım yazıda 1.4 saniyeyi görünce sitemi test ettim ana sayfada 0.02 saniye bir çok yazı sayfasında 0.04 0.08 saniye gibi sonuçlar gördüm

süper ötesi olmuş 🙂 ama bu kadar hızlı olacağını ummazdım

Cevapla
  Tufan Tunç
  14 Eylül 2010, 21:36

  gevv, gerçekten çok iyi hızlara ulaşmışsın tebrik ederim. Açıkcası kıskanmadım değil 🙂 Ben henüz bu çalışmaları yapmadığımdan pek de istediğim sonuçlarda değil sayfa açılış hızlarım. Ama yeni temayla birlikte yapacağım optimizasyonda umarın senin ulaştığın hızlara ben de ulaşırım.

  Cevapla
Mert
20 Eylül 2010, 12:56

Teşekkürler Hepsini uyguladım

Cevapla
Naim Tüfekçi
15 Aralık 2010, 00:44

Özellikle htacces’i düzenlerseniz ve eklenti olarak supercache i kullanırsanız gözle görülür şekilde hızlanma olacaktır.

Cevapla
DoqaN
09 Ocak 2011, 13:47

çok güzel bir anlatım olmuş.Ellerinize sağlık.

Cevapla
kendimce
23 Mart 2011, 14:24

Çok güzel bir yazıydı. Çeviri için teşekkürler. Bilmediğim bir çok şeyi öğrendim.

Cevapla
Çınar
05 Haziran 2011, 00:50

peki ama bu anlattıklarınız ve kurulan tarayıcı eklentileri diyelimki ziyaretçinin tarayıcısında kurulu değil o zaman yine aynı hız geçerlimi yoksa bu eklentiler her ziyaretçinin tarayıcısında kurulu olmak zorunda mı? Mesela Explorer kullananlar.

Cevapla
  Tufan Tunç
  05 Haziran 2011, 19:18

  Ziyaretçilerin tarayıcılarına herhangi bir eklenti kurmalarına gerek yok.

  Cevapla
mehmet
29 Haziran 2011, 01:18

Gerçekten çok kaliteli ve emek verilmiş bir yazı olmuş. Hemen bookmarka atıyorum. Bu sayfa çok lazım olacak. Teşekkürler.

Cevapla
  Tufan Tunç
  30 Haziran 2011, 19:06

  İşine yarayacak olmasına sevindim Mehmet, iyi bloglamalar.

  Cevapla
Mrt
22 Temmuz 2011, 16:41

Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Cevapla
Bülent
14 Ekim 2011, 13:46

Gerçekten çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

Cevapla
Gürsel
21 Aralık 2011, 01:10

Teşekkürler güzel paylaşım.İnşallah eklentiler bi sorun çıkartmaz

Cevapla
Kaan
09 Ocak 2012, 16:13

Benim sitemde çok yavaşladı.Eve geçer geçmez uygulayacağım.Umarım işimize yarar teşekkürler.

Cevapla
nuri
03 Nisan 2012, 15:29

Merhaba Tufan Bey;
Webde sizin gibi webmasterler olduktan sonra gam yemem artık.Gerçekten emek verilmiş ve çok düzgün anltımlı bir yazı olmuş,uyguladıktan sonra işe yarayacağına eminim,eğer işe yararsada yaramazsada buraya yine dönüş yapacağım

Saygılar,
İyi Çalışmalar,

Cevapla
xat
17 Temmuz 2012, 17:30

güzel yazı işime yaradı teşekkürler

Cevapla
Remzi
02 Kasım 2012, 13:37

Teşekkürler çok yararlı bilgiler

Cevapla
ismail
07 Ocak 2013, 11:59

gerçekten faydalı bilgiler paylaşılması laızm en kısa zamanda alıntılayacagım
ayrıca tufancım yaş olarak küçüksün ama becerilerin yasını geçmiş sitende oldukça güzel makaleler mevcut
emeğine sağlık

Cevapla
  Tufan Tunç
  12 Ocak 2013, 18:20

  Değerli yorumun için teşekkür ederim İsmail.
  İyi bloglamalar.

  Cevapla
edebiyatogretmenim.net
02 Nisan 2013, 18:50

harika bir yazı olmuş çok teşekkür ederim. Adım adım uygulayacağım ilerde.

Cevapla
Tarık
02 Mayıs 2013, 00:24

işe yarayan bilgiler; ancak her yerde aynı. şahsen kendi sitemi hızlandıramadım. pek bilgisi olmayan biri bi kere .css ve .js yi kücültemez. yada zorlanır. sıkıntı.. daha basit ve kolay adımlar söylemeniz gerekli. w3 cache yi kurdum, cok iyi şekilde hız geldi. ama hala 3 sn..

Cevapla
  Tufan Tunç
  18 Mayıs 2013, 21:10

  Merhaba Tarık,
  WP minify eklentisi, hem CSS hem de JS dosyalarını otomatik olarak küçültüyor.

  Cevapla
celil
09 Şubat 2014, 15:26

Eğer bir yazınızda wpminify eklentisinin detaylı anlatımını yaparsanız seviniriz zira bu eklentiyi yüklediğimizde pagespeed değerlerini 1-2 arttığını görüyoruz. Bu kadarcık bir yükselme içinde o kadar cpu harcamasına değermi bilemiyorum

Yazınız çok bilgilendirici olmuş teşekürler.

Cevapla
özgür arınan
12 Nisan 2014, 21:03

hocam gercekten güzel bir makale cok işime yaradı saolun.. kodlardan pek anlamam ben tasarımcıyım .. ps flash efect video intro ne işin olursa bi mail atman yeterli 🙂

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Mart 2015, 20:11

  Eyvallah, birinin işi düşerse yönlendireceğim. 🙂

  Cevapla
yasin yılmaz
14 Kasım 2014, 00:20

satır satır okudum, özellikle wp süper cache eklentisini yükleyince hızlandığını hissettim.

Fakat wp-minify eklentisi artık güncel değil yüklemeyin. zaten konu 2010 yılına ait şuan ise 2014.

Admine sorum, wp minify alternatif olarak W3 Total Cache yüklenebilir mi

Cevapla
  Tufan Tunç
  30 Ocak 2015, 02:29

  Merhaba Yasin, 2 cache eklentisi kurmak bir soruna neden olabilir, çakışabilirler. Tavsiye etmem.

  Cevapla
Baha
10 Aralık 2016, 18:26

Teşekkürler web sitemi hızını arttırdım.

Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress temanıza favicon ekleme

Favicon, tarayıcınızın adres çubuğunda yer alan ve o siteyi simgeleyen […]

Kapat