RSS
47
728x90 ad area

2011’in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

2011 yılının en popüler WordPress eklentilerini bu yazıda derledik.

2011’de en çok kullanılan wordpress eklentilerini bu yazıda açıklamalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

1. All in One SEO Pack (9,554,284 defa indirildi)

2011'de en çok kullanılan wordpress eklentileri

All in One SEO Pack eklentisi, WordPress blogunuzu Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorları için optimize eder. Böylece blogunuzda yazmış olduğunuz yazı, arama motorları tarafından daha hızlı indekslenir ve daha yazı içeriğiniz daha iyi algılanır. Bu durum size daha çok ziyaretçi ve dolayısıyla daha çok avantaj sağlar.

İlerleyen zamanlarda All in One SEO Pack eklentisinin kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bir yazıya WPDestek’te yer vereceğim.

2. Akismet (7,402,206 defa indirildi)

Akismet WordPress Eklentisi

WordPress tarafından geliştirilen ve WordPress kurulumu ile birlikte gelen Akismet eklentisinin görevi blogunuza yapılan yorumların spam olup olmadığını anlamak. Akismet eklentisi, blogunuza yapılan yorumları kendi sunucusuna gönderip algoritmaya göre değerlendiriyor ve eğer spam olduğunu anlarsa bu yorumu sizin kontrolünüze bırakmadan istenmeyen olarak işaretliyor.

WPDestek‘te de kullanmış olduğum Akismet eklentisi, Ekim ayında 1,051, Kasım‘da 873 ve Aralık‘ta 1,276 adet spam yorum yakaladı. Spam yorumları yakalama konusunda çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3. Google XML Sitemaps (6,706,394 defa indirildi)

Google XML Sitemaps eklentisi, WordPress blogunuzdaki yazılar ve sayfalar için XML formatında site haritası oluşturur. Bu site haritası, siz her yazı yazdığınızda güncellenir ve yeni yazınız site haritasına otomatik olarak eklenir.

Site haritalarının amacı, arama motorlarının sitenizdeki yazı ve sayfaları kolayca bulmasını ve yeni bir yazı eklendiğinde çabucak haberdar olmasını sağlamaktır. Bütün siteyi kontrol etmek yerine site haritasını kontrol etmek daha kolay olacağından, arama motorları site haritalarını daha çok kontrol ederler.

Google XML Sitemaps eklentisi, WordPress blogunuz için Google ile tam uyumlu site haritası oluşturur.

4. Contact Form 7 (5,493,199 defa indirildi)

Contact Form 7 eklentisi, blogunuza iletişim formu eklemenizi sağlayan bir WordPress eklentisi. Ajax desteği, Captcha koruması ve Akismet eklentisi desteğiyle spam koruması mevcut.

Contact Form 7 eklentisini Türkçe dil desteğiyle kullanabilirsiniz. Eklentinin Türkçe dil çevirisinde Roman NeumullerHasan Yılmaz ve  Emin Buğra Saral‘ın katkısı var.

5. NextGEN Gallery (4,417,546 defa indirildi)

NextGEN Gallery, WordPress ile tam uyumlu bir resim galerisi eklentisi. NextGEN Gallery‘yi bu kadar popüler yapan, diğer galeri eklentilerine göre çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip.

Slideshow özelliği, javascript animasyonları, albüm ve tema (görünüm) özelliği bunlardan birkaçı.

NextGEN Gallery‘yi blogunuza kurduktan sonra, buradan Türkçe dil dosyasını indirip eklentiyi Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

6. WordPress.com Stats (2,845,631 defa indirildi.)

WordPress.com Stats eklentisi, WordPress.com bloglarındaki istatistik özelliği WordPress kurulumunuzda kullanabilmenizi sağlayan bir eklenti. WordPress tarafından geliştirilen bu eklenti, Google Analytics kadar detaylı değil fakat yazılarınızın okunma sayısını, günlük blogunuzun okunma sayısını ve ziyaretçilerin hangi kelimeleri arayarak veya hangi sitelerden geldiğini öğrenmeniz için yeterli bir eklenti.

Eklenti istatistik bilgilerini sizin sunucunuzda değil, WordPress.com sunucularında sakladığından blogunuza yük olmaz ve yavaşlatmaz. Ayrıca bu eklenti daha sonra WordPress JetPack eklentisine dahil edildi. Jetpack eklentisinin kullanımı hakkında videolu anlatımı burada paylaşmıştım.

7. WPtouch (2,816,319 defa indirildi.)

WPtouch eklentisi, blogunuza dokunmatik ekranlı bir blogdan girildiğini anladığında blogunuzu dokunmatik ekranlar için özel olarak tasarlanmış bir tema ile gösteriyor. Bu da blogunuzu bir iPhone uygulaması gibi gösteriyor ve dokunmatik ekranlı telefondan blogunuzda dolaşmayı çok kolaylaştırıyor.

Eğer ziyaretçileriniz isterse, blogunuzun normal görünümüne de geçiş yapabiliyor.  Yönetim panelinizden dokunmatik ekranlar için görünen temada değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca eklenti ile gelen tema, normal temanızı kesinlikle etkilemiyor ve değişiklik yapmıyor.

WPtouch eklentisi iPhone, iPod touch, Android, Palm Pre, Samsung touch ve BlackBerry Storm/Torch cihazlarını destekliyor.

Yandaki görselde eklentinin iPhone’daki örnek bir görünümünü görebilirsiniz.

8. WP Super Cache (2,787,586 defa indirildi.)

WP Super Cache eklentisi dinamik yapıdaki WordPress blogunuzu statik html yapısına çevirir.

Peki bu ne demek?
WordPress blogunuz, her sayfa yüklenişinde sunucunuzdaki veritabanına bağlanır ve sayfadaki yazıları, bilgileri hazırladıktan sonra sayfa ekrana yüklenir. Ancak bu işlem her sayfa gösteriminde tekrarlandığından hem blogunuzun sayfaları geç yüklenir hem de çok ziyaretçisi olan bloglarda sunucuya aşırı yükleme olur.

Fakat WP Super Cache eklentisi, dinamik yapıdaki blogunuzu sadece ziyaretçiler ve blogunuza yorum yapmamış kişiler için statik yapıya çevirir. Bilgileri bir defa çeker ve sayfayı html dosyası olarak barındırır. Daha sonra ziyaretçiler bu sayfaya girerken yeniden veritabanı sorguları ve diğer işlemler gerçekleştirilmez. Böylece hem sunucu yükü azalır hem de sayfalarınız daha hızlı yüklenir.

İlerleyen zamanlarda bu eklentinin detaylı kullanımı hakkında bir anlatım hazırlayacağım.

9. Google Analytics for WordPress (2,632,454 defa indirildi.)

WordPress için Google Analytics isimli bu eklenti, Google Analytics uygulamasını bloguzdan takip etmenizi ve blogunuzdaki meta bilgileri Analytics yazılımında kullanmanızı sağlıyor.

Eklentiyi kurduğunuzda Analytics ile blogunuzdaki dış linklere tıklanma oranını ve dosya indirme oranını takip edebilirsiniz. Ayrıca kategori ve yazara göre yazı gösterim oranını da takip etmenize olanak tanıyor.

Eklentinin daha bir çok özelliği var. Aşağıdaki videodan eklentinin tanıtımını görebilirsiniz. Ücretsiz bir eklentidir.

10. WP-PageNavi (2,154,113 defa indirildi.)

WP-PageNavi eklentisi, WordPress’in varsayılan “önceki sayfa” – “sonraki sayfa” özelliği yerine sayfa numaraları ile sayfalama özelliği getiren bir eklenti.

Eklentinin kurulumu biraz zahmetli. Tema dosyalarınızı yedekledikten sonra aşağıdaki kodları bulun:

<div class="nav-previous"><?php next_posts_link( __( '<span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts', 'twentyten' ) ); ?></div>
<div class="nav-next"><?php previous_posts_link( __( 'Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>', 'twentyten' ) ); ?></div>

Daha sonra bu kodları aşağıdaki kod ile değiştirin:

<?php wp_pagenavi(); ?>

Böylece eklenti blogunuzdaki yazıları sayfalayıp sayfa numaraları gösterecek. Eklentinin css stil dosyasını düzenleyerek sayfalama butonlarının görünümünü düzenleyebilirsin. Eğer css bilginiz yoksa, PageNavi Style eklentisini kurup hazır stillerden birini seçebilirsiniz.

Yeni yılda tüm bloggerlara başarı dileğiyle…

Yazar: wpdestek
Arkadaşlarınla paylaş:
Yorumlar
Yorum Yap
Ali Osman
30 Aralık 2011, 12:41

Makalenizi okudum. Bilgi için teşekkür ederim.

Cevapla
  Tufan Tunç
  30 Aralık 2011, 16:55

  Rica ederim Ali,
  iyi bloglamalar.

  Cevapla
Oğuzhan Aslan
03 Ocak 2012, 19:38

İstatislikleri neden aldınız acaba ? WordPress listeletiyormu zamana göre en çok indirilenleri ?

Cevapla
  Tufan Tunç
  04 Ocak 2012, 01:07

  Merhaba Oğuz,
  İstatistikleri WordPress.org Most Populars sayfasından kendim derledim. O sayfadaki sıralamanın neye göre yapıldığını bilmiyorum fakat ben indirilme sayısına göre sıralamayı tercih ettim.

  Cevapla
birkan ulusoy
04 Ocak 2012, 22:31

çok teşekkürler güzel yazı

Cevapla
Efe
27 Ocak 2012, 19:25

Benim kendi sayfamda kullandığım eklentilerin hepsi burada diyebilirim, teşekkürler yazılarınız için 🙂

Cevapla
zeynep
05 Şubat 2012, 12:32

Siz de yani sitenizde google analytic ‘in ayrıntılı kullanımını öğreten bir ders ,video vs var mı ? Çok zor görünüyor .

Cevapla
  Tufan Tunç
  08 Şubat 2012, 23:27

  Merhaba Zeynep,
  Google Analytics kullanımı hakkında bir anlatımımız yok. Ancak hazırlamak güzel bi fikir olabilir. Vakit ayırabilirsem ilerleyen haftalarda bir anlatım hazırlamaya çalışırım.

  Cevapla
halit
06 Şubat 2012, 11:15

sitemize adsense reklamı koyabiliyor muyuz acaba?

Cevapla
  Tufan Tunç
  08 Şubat 2012, 23:22

  Ekleyebilirsin elbette. Ben WPDestek’te adsense reklamları göstermek için AdSense Now! Lite eklentisinden yararlandım. Deneyebilirsiniz.

  Cevapla
Erhan özer
08 Şubat 2012, 15:34

Merhabalar,

Alt kısımda çıkar yazı önerilerini öneren eklentinin adı nedir acaba..

teşekkrüler

Cevapla
  Tufan Tunç
  08 Şubat 2012, 23:18

  Erhan merhaba,
  yazı önerileri için YARRP eklentisini kullandım.
  İyi bloglamalar.

  Cevapla
Tolga
11 Şubat 2012, 16:20

Sayfaya özel sidebar eklentisi varmı acaba ? olsaydı heralde en iyi eklentiler kategorisine girerdi, benimde çok işime yarardı ???

Cevapla
  Tufan Tunç
  12 Şubat 2012, 01:02

  Merhaba Tolga,
  o eklenti var. Ben de kullanıyorum. Hangi bileşenin hangi sayfada gösterileceğini işaretleyebiliyorsun.
  Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.
  Yapımcıya Türkçe dil dosyalarını göndermiştim fakat hala eklentiye eklemedi sanırım.
  Eğer eklenti yabancı dil olursa, dil dosyalarını buradan indirip eklenti dosyalarının içindeki languages klasörüne atabilirsin.

  Cevapla
   Tolga
   12 Şubat 2012, 01:13

   Çok teşekkür ederim, bu wordpress’te imkansız diye bişey yok heralde, çok işime yarayacak ellerine sağlık…

   Cevapla
Tolga
12 Şubat 2012, 03:33

Üstadım demin sorduğum soruyla ilintili iki tane soru sormak istiyorum müsade edersen,ben bir ilan sitesi oluşturmaya çalışıyorum ,sadecece ilan sayfalarımda görünecek açtığım özel sidebarda o ilanı verene ait bilgiler içeren bir bileşen eklemeyi düşünüyorum, buda dolayısıyla 200 tane ilan verenim olursa 200 tane özel sidebar olucağı anlamına geliyor , acaba bu kadar çok sidebarın siteye olumsuz bir etkisi olur mu ?
Bir diğer sorum da wordpress’in default bileşenlerinde bulunan metin bileşeninin daha gelişmişi (yazıları büyütüp küçültebileceğimiz, renklerini değiştirebileceğimiz) bir eklenti var mıdır ? şimdiden yardımların için çok teşekkür ederim…

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Şubat 2012, 02:43

  Tolga, eğer cache eklentisi kullanırsan (WP Super Cache gibi) sidebar’ların olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum.

  WordPress’in gelişmiş metin bileşeni olup olmadığını bilmiyorum. Ama kendi metin editöründe zaten yazı rengini değiştirebiliyorsun. Fakat boyutlarını değiştirecek bir buton eklenmemiş.

  Cevapla
ahmet
23 Şubat 2012, 02:19

mrb bi wordpress sitem var ve siteme üyelik paneli açmak istiyorum fillezilla ve bnzeri bir program kullanmıyorum bu yönetici panelinden yapılabilirmi?

Cevapla
  baris
  06 Haziran 2012, 01:10

  Sorunuzu tam olarak anlayamadım.Üyelik paneli derken,ziyaretçilerinizin wordpressinize kayıt olmasını mı istiyorsunuz.Sorularınız için WPDestek Forum‘ u kullanabilirsiniz.

  Cevapla
gökhan
01 Mart 2012, 18:11

Çok teşekkürler ellerine sağlık

Cevapla
emrahhh
11 Ağustos 2012, 16:19

Merhaba sitede bulunun şu sol taraftaki facebook beğen twit beğen ve google + olayını wp kurulu siteme nasıl yapabilirim ?

Cevapla
  Tufan Tunç
  11 Ağustos 2012, 17:02

  Merhaba Emrah,
  sosyal paylaşım butonlarını temayı hazırken kodlamıştık. WordPress temalarına entegre etmek zor fakat o bölümü eklenti olarak hazırlayıp paylaşmayı planlıyoruz.

  Eğer sitemizi takip edersen, eklentiyi paylaştığımızda haberin olur.

  Cevapla
   Emrahh
   11 Ağustos 2012, 17:36

   Eyvallah kardeşim.

   Cevapla
Ahmet Kaleli
30 Ağustos 2014, 17:57

siteme mail bağlantısı eklemek istiyorum. Amatörüm. Mumkunmu?Tesekkurler A.Kaleli

Cevapla
  Barış
  30 Ekim 2014, 12:58

  WordPress iletişim formu eklentisi kurarak ziyaretçilerinizin size mail yollamasını sağlayabilirsiniz. Eklentiye wpdestek ‘de arama yaparak ulaşabilirsiniz.

  Cevapla
kemal
05 Eylül 2014, 12:12

All in One SEO Pack ve SEO by Yoast sizce aynı anda kullanılabilir mi her hangi bir hata alınır mı hangi eklenti aktif çalışır

Cevapla
  Tufan Tunç
  17 Mart 2015, 20:03

  Bir ara ikisini de aktif olarak kullandım. Yoast seo eklentisinde meta etiketlere müdahale etmesini engelleyen bir ayar var. Böylece all in one seo meta bilgileri hazırlarken yoast da sitemap vs. gibi konuları halletmişti. Deneyebilirsiniz ancak çok faydasını görmemiştim her ikisini de kullanmanın…

  Cevapla

Yorum Yapın

Yorumlarınız bizi mutlu eder! Lütfen yorumların kontrol edileceğini ve bağlantılarda rel="nofollow" kullanılacağını unutmayın. Yani isim olarak domain adınızı kullanmak size bir fayda sağlamayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Arthemia Türkçe WordPress Teması (Kenan Canol Düzenlemesi)

Arthemia teması düzenlenerek oluşturulan tema  tasarım ve grafik yönüyle çok […]

Kapat